Lüminesans özellik gösteren bor nitrür üretiminin araştırılması
Investigation of boron nitride production with luminescent properties
  1. Tez No: 815060
  2. Yazar: JANSERİN ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde lüminesans özellik gösteren malzemeler optoelektronik malzemeler, güneş panelleri, ışık yayan diyotlar (LED), kuantum noktalar gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Lüminesans malzemeler geniş bant aralıklı yarı iletken malzemelerin yapısına nadir toprak elementleri (RE) katkılanarak elde edilebilir. Bu malzemeler içerisinde hekzagonal bor nitrür kimyasal fiziksel ve mekanik özellikleriyle ilgi çekmektedir. Bu çalışmada, disprozyum (Dy+3) ve evropiyum (Eu+3) iyonları farklı miktarlarda katkılanarak hekzagonal bor nitrür (hBN) elde edilmiştir. Lüminesans özellik gösteren hBN borik asit, melamin, Eu+3 ve Dy+3 karıştırılıp kurutulduktan sonra 1200°C'de 1 saat azot atmosferinde sentezlenmiştir. Numunelere karakterizasyon yapılarak fotolüminesans (PL) özellikleri incelenmiştir. Bor nitrür mor ötesi-ultra viyole (UV) ışık ile uyarıldığında Eu+3 ve Dy+3 iyonlarının varlıkları maviden kırmızıya yayınım (emisyon) göstermiştir. Farklı [Dy+3 / Eu+3] oranları kullanılarak enerji verimliliği en yüksek olan formülasyon belirlenmiştir. Yüksek enerji verimliliğine (~0,83) sahip emisyon [Dy+3 / Eu+3] = 0,5 oranında görülmüştür. Ayrıca Dy+3 iyonlarının miktarının artmasıyla ışıldama yoğunluğunun azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, luminescent materials are used in many fields such as optoelectronicmaterials, solar panels, light emitting diodes (LEDs), quantum dots. They can be obtained by doping rare earth elements (RE) into the structure of wide bandgap semiconductor materials. Among these materials, hexagonal boron nitride has attracted attention with its chemical, physical and mechanical properties. In this study, hexagonal boron nitride (hBN) was obtained by doping different amounts of dysprosium (Dy3+) and europium (Eu3+) ions. Luminescent hBN was synthesized by mixing boric acid, melamine, Eu3+ and Dy3+ and dried at 1200 °C for 1 hour under nitrogen atmosphere. The samples were characterized and their photoluminescence (PL) properties were investigated. When boron nitride was excited with UV light, the presence of Eu3+ and Dy3+ ions led to blue to red emission. The formulation with the highest energy efficiency was determined using different [Dy3+/Eu3+] ratios. The emission with the highest energy efficiency (~0.83) was observedat with the ratio of [Dy3+/Eu3+] = 0.5. It was also observed that the luminescence intensity decreased with increasing amount of Dy3+ ions.