Uluslararasılaşmayı hedefleyen firmaların ihracatı geliştirme süreci
Export development process of the firms targetting internationalization
  1. Tez No: 72935
  2. Yazar: MÜNİRE ALSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜMER KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET İşletmeler dikkatlerini uluslararası olaylara çevirdiklerinde geleceğin uluslararası işletme çevresinin temelde farklı olacağını görmektedirler. Küreselleşme olgusuyla, ticaret, sermaye hareketleri ve teknoloji transferlerinin hızla geliştiği dünyamızda işletmeler rekabet avantajı elde etmek için uluslararasılaşmanın önemini kavramışlardır. Uluslararasılaşma olgusuyla, artık yurtiçi ve yurtdışı pazar ayrımı işletmeler için anlamsızlaşmaktadır. İşletmeler karlılığını sürdürebilmek için global düşünüp global ölçek ekonomisi fırsatından yararlanmalıdır. Küreselleşme olgusuyla, uluslararası ekonomi ve ticarette meydana gelen olaylar, çok daha kısa süre bir içersinde ülkelere yansımaktadır. Uluslararası alanda başarılı olan ülkelerin firmaları için uluslararasılaşma fırsatları artmaktadır. Firmaların uluslararası başarısı devletlerinin izlediği ekonomik politikalarıyla aynı paralelliktedir. Bu yoğun rekabet ortamında ihracat, firmayı ulusallıktan uluslararası boyuta taşımaktadır; uluslararasılaşmasına katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla, firmaların ihracat pazarlamasını, ihracat davranışım ve uluslararasılaşmasını aydınlatmaya yönelik önemli sayıda araştırma yapılmıştır. Firmanın ihraç pazarlarındaki hedefleri, ihraç pazarlarını etkileyen kontrol edilemeyen talep faktörleri, firmanın pazarlama karması bileşenlerini dış pazarlara uyarlayabilme yeteneği ve ihracat pazarlaması çabalarının organizasyonu ve kontrolü ihracat pazarlaması yönetiminin temel unsurlarıdır. Hükümetler, pasif ihracatçı konumundaki küçük ve orta ölçekli işletmeleri aktif ihracatçı haline getirmek için uluslararası normlar çerçevesinde yardım programlan hazırlamaktadır. Yetersiz bilgi ve sermaye birikimine sahip bu firmaların global pazarlarda rekabet avantajı elde edebilmesi için ihracatta örgütlenmelerini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the firms take the international events into consideration they perceive the future international firm environment will be different basicly. From now on, domestic and foreign market distinction is being meaningless as a result of internationalisation fact. The firms must consider globally and utilize from global economic scale opportunity in order to be able to continue its profitibality. The events occur in international economy and trade reflects to contries within very shorter time because of globalisation. The internationalisation opportunities increase for the firms whose countries are successful in international area. The firms' international success is paralel with economic politics followed by their governments. The export transfers firms from nationality to international dimension at this intensive competitive environment; contributes to its internationalisation. Consequently, many research has been done in order to clarify the firms' export marketing, export behaviour and internationalisation. The objectives of firms at export markets, the uncontrolled demand factors which effect export markets, the firm's ability of adapting the marketing mix components to foreign markets and the organization and control of export marketing efforts are basic factors of export marketing management. « Governments prepare assistance programs in the frame of international norms in order to make the small and medium sized companies, which are in the passive exporter position, active exporters. They encourage these firms which have inadequate knowledge and capital to be organized at export in order to have the competitive advantage at global markets.