Understanding the concept of shyness in Turkish context: Dimensions and its outcomes
Türkiye bağlamında utangaçlık kavramını anlamak: Boyutları ve sonuçları
- Tez No: 815075
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMŞAFAK ÇUKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Utangaçlık, kişilerarası ilişkileri etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle önemli çalışma konularından biri olmuştur. Özellikle, utangaçlık kavramının tanımı ve ortaya çıkma durumu açısından kültürel farklılıklarla ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. Utangaçlığın kavramsallaştırılmasındaki kültürel farklılıklar göz önüne alındığında, toplumlara ait bazı faklılıklar olduğu görülmektedir. Bu çalışma, Türkiye toplumunda utangaçlık kavramını anlamak ve utangaçlığa sebap olan olası durumları ortaya çıkararak ölçek geliştirmeyi amaçlamıştır. Utangaçlık kavramını anlamak ve utangaçlığa sebep olan etkenleri belirlemek için 3 farklı gruba (kırsalda yaşayan, kentte yaşayan ve utangaç kişiler) toplam 147 katılımcıya açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Katılımcılardan toplanan veriler MAXQDA analiz programı kullanılarak nitel çalışma sonuçları değerlendirilmiştir. Birinci çalışmanın sonuçlarına dayanarak, ikinci çalışma için, toplam 450 katılımcıdan veri elde edilmiş ve JASP analiz programı ile utangaçlık ölçeğinin faktör yapısı, geçerlilik ve güvenilirliği test edilmiştir. Son olarak ise yeni geliştirilen utangaçlık ölçeğinin model uyumunu test etmek üzere 356 katılımcıdan veri toplanarak AMOS programı ile doğrulayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi sonucuna göre yeni geliştirilen utangaçlık ölçeği, 6 boyutlu ve toplam puana sahip olduğu görülmüştür. Benzer olarak, ölçeğin alt boyutlarına ait iç tutarlılığı .83 ile .92 arasında değiştiği ve toplam puana ait iç tutarlılığı ise .95 olduğu görülmüştür. Ayrıca ölçek hem ıraksak hem de yakınsak geçerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Shyness is one of the important factors affecting interpersonal relationships. For this reason, it has been one of the important study subjects. In particular, some studies have been conducted on cultural differences in terms of the definition and emergence of the concept of shyness. Considering the cultural differences in the conceptualization of shyness, it is seen that there are some differences between societies. This study aimed to understand the concept of shyness in Turkiye society and to develop a scale by revealing possible situations that cause shyness. In order to understand the concept of shyness and to determine the factors that cause shyness, open-ended questions were asked to a total of 147 participants from 3 different groups (rural, urban and shy people). The data collected from the participants were evaluated using the MAXQDA, and the results of the qualitative study were evaluated. Based on the results of the first study, data were obtained from a total of 450 participants for the second study and the factor structure, validity and reliability of the shyness scale were tested with the JASP. Finally, to test the model fit of the newly developed shyness scale, data were collected from 356 participants and confirmatory factor analysis was performed with the AMOS. According to the results of the exploratory and confirmatory factor analysis, the newly developed shyness scale was found to have 6 dimensions and a total score. In addition, the internal consistency of the sub-dimensions of the scale ranged from .83 to .92, and the internal consistency of the total score was .95. Furthermore, the scale showed both divergent and convergent validity.