The effect of blockchain awareness on passengers' intention to use biometric technologies at Istanbul Airport
Blockchain farkındalığının İstanbul Havalimanını kullanan yolculardaki biometrik teknolojileri kullanma niyetine etkisi
- Tez No: 815079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, İstanbul Havalimanı'nı kullanan yolcuların biyometrik teknolojileri kullanma niyetlerini ve blockchain teknolojilerine yönelik farkındalığın bu niyet üzerindeki etkisini ölçmektedir. Biyometrik teknoloji, insan biyolojisini kullanarak bir kişiyi tanımlama teknolojisi olarak ifade edilir. Biyometrik teknolojiler bu bilgileri toplayabilir ve bir kişinin doğal kimlik kartını oluşturabilir. Biyometrik teknolojilerin oluşturduğu bu bilgiler daha gerçek, daha güvenli ve daha doğrudur. Bu teknolojiler hassas bilgileri topladıkça, bu teknolojilerin güvenliği de bir o kadar önemli hale gelmektedir. Bu noktada bu teknolojilerin güvenliğini sağlamak için Blockchain öne çıkmaktadır. Bu amaçla çalışmada havalimanlarında biyometrik uygulamalar ve örnekleri ile bu uygulamaların geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Ardından Blok zincir teknolojisinin biyometrik uygulamalardaki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Kullanıcıların bu teknolojileri kullanma niyetlerini ölçmek için İstanbul Havalimanı'nda bir anket çalışması yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bilgi teknolojileri ile bunları kullanma niyetleri arasındaki bağlantıyı anlamak için geliştirilmiş birkaç model vardır. Bunlardan Venkatesh et al. (2012) UTAUT2 modeli genel bir kabul görmüştür. Bu araştırma UTAUT2'ye göre oluşturulmuş Morosan'ın (2016) modeline dayanmaktadır. Buna göre biyometrik teknolojilerin performans beklentisi, biyometrik teknolojilerin kullanma kolaylığı beklentisi, yolcuların mahremiyet kaygıları, hava yolcularının bilgi duyarlılığı, hava yolcularının yaşamlarına uyumluluğu, hava yolcularının blok zincir hakkındaki bilgileri sorulmuştur. Bu kaygıların biyometrik teknolojileri kullanma niyeti üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Bu bilgiler ile niyet arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study measures the intention to use biometric technologies of passengers using Istanbul Airport and the effect of awareness about blockchain technologies on this intention. Biometric technology can be described as the technology to identify a person using biology. Biometric technologies can collect this information and create a person's natural identity card. This information created by biometric technologies is more natural, safer, and more accurate. As these technologies collect sensitive information, the security of these technologies has become just as important. At this point, blockchain comes to the fore to ensure the safety of these technologies. For this purpose, biometric applications in airports, their examples, and the development of these applications are emphasized. Afterward, the place and importance of blockchain technology in biometric applications are emphasized. In order to measure the users' intention to use these technologies, a survey study was conducted at Istanbul Airport, and the results were evaluated. There are several models developed to understand the link between individual acceptance and the use of information systems. Venkatesh et al.'s (2012) UTAUT2 model has been widely accepted. The model used in this research is based on Morosan's (2016) model created according to UTAUT2. Accordingly, it is asked about the performance expectancy of biometric technologies, the effort expectancy of biometric technologies, the privacy concerns of passengers, air travelers' information sensitivity, air travelers' compatibility, and air travelers' knowledge about blockchain. The effects of these concerns on the intention to use biometric technologies are evaluated. In order to assess the relationship between this information and intention, structural equation modeling is used.