Zayıf kat düzensizliğinin analitik olarak incelenmesi ve alınabilecek önlemlerin etkinliğinin araştırılması
Analytical examination of weak storey irregularity in reinforced concrete structures and investigation of the effectiveness of possible precautions
- Tez No: 815078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Betonarme yapıların deprem nedeniyle yıkılma sebeplerinin başında zayıf- yumuşak kat düzensizliği gelmektedir. Son yıllarda yaşanan depremler sonrasında yıkılan yapılar incelendiğinde bu durumu destekleyen pek çok örnek ortaya çıkmaktadır. Binanın katları arasındaki kesme kuvveti kapasitesindeki farklılıktan dolayı zayıf kat düzensizliği oluşur. Zayıf-yumuşak kat düzensizliğini önlemek için birçok araştırmacı tarafından çeşitli öneriler sunulmaktadır. Özellikle zemin katta ticari alan bulunan yapılarda kat yüksekliklerinin farklı olmasından dolayı sıkça karşılaşılmaktadır. Literatürde alınan önlemler incelendiğinde çapraz çerçevelerle destekleme, zemin katta betonarme duvar eklenmesi gibi öneriler görülmektedir. Literatür araştırmalarında alınan önlemlerin bir kısmının zayıf kat düzensizliğini diğer katlara da taşıdığı bilinmektedir. Bu amaçla zayıf-yumuşak kat düzensizliklerine karşı alınacak önlemin türü önemlidir. Bu çalışma kapsamında, zayıf kat düzensizliğine sahip yapıların bilgisayar programı yardımıyla itme analizi gerçekleştirilmiştir. Seismo -Build programı yardımıyla çeşitli önlemler içeren 32 yapının itme analizi sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında 3-6 katlı yapılar ile kat yükseklikleri 5-7 metre aralığında olan yapılar incelenmiştir. Ayrıca alınan önlemlerin etkinliği ve birbiri ile karşılaştırılması yapılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Weak at the beginning of the reasons why reinforced concrete structures collapse due to earthquakes- soft coat irregularity is coming. After the earthquakes experienced in recent years when the destroyed structures are examined, there are many examples that support this situation comes out. Due to the difference in shear force capacity between the Deckers of the building due to weak floor irregularity occurs. To prevent weak-soft floor unevenness various suggestions are offered by many researchers. Especially on the ground floor due to the fact that the floor heights are different in commercial buildings, they are often are encountered. When the measures taken in the literature are examined, cross frames are used there are suggestions such as support, reinforced concrete wall addition on the ground floor. The weak fold irregularity of some of the measures taken in literature research it is also known to carry it to other floors. For this purpose, a weak-soft coat the type of precautions to be taken against irregularities is important. Within the scope of this study, thrust analysis of structures with weak floor irregularity with the help of a computer program has been carried out. 32, which includes various measures with the help of the Seismic -Build program the results of thrust analysis of the structure were evaluated. 3-6 Floors within the scope of the study structures with floor heights in the December of 5-7 meters and structures with floor heights were examined. Also the effectiveness of the measures taken and the comparison with each other have been made and various suggestions have been made.