Bireysel iş hukukunda yeni normal çalışma modeli: Evde çalışma
New normal working model in individual labor law: Working at home
- Tez No: 815087
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Evde çalışma, işin işyeri dışında bir yer olarak özellikle işçinin evinde görülmesi durumunda karşımıza çıkan bir çalışma modelidir. Evde çalışma kavramı, literatürde uzaktan çalışmanın bir alt başlığı olarak yer almaktadır. Hukukumuzda Türk Borçlar Kanununda evde hizmet sözleşmesi düzenlenmiş İş Kanununda ise uzaktan çalışma düzenlenmiştir. Evde çalışma bu tezde yeni normal çalışma biçimi olarak belirtilmiştir. Bunun nedeni modern çalışma koşullarında işin işyerine gidilmesine gerek kalmadan evden de görülebilmesidir. Ülkemiz bakımından günümüzde büyük ölçekli işyerlerinin neredeyse tamamında evde çalışmayı destekler nitelikte teknolojik iletişim altyapısı bulunmaktadır. İşin evde çalışma modeliyle yürütülmesine son dönemlerde sıklıkla başvurulmuş olup yakın gelecekte de evde çalışma modelinin artarak yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Dünya genelinde son dönemlerde yaşanan virüs salgını ve deprem gibi doğal afetler de işyerine zorunlu olarak gidilemeyen durumlarda işin devamı bakımından evde çalışmanın önemini gözler önüne sermiştir. Bu tezde ilk olarak evde çalışmanın, yeni normal çalışma modeli olduğuna işaret edilmiş ve buna ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Evde çalışma, bireysel iş hukuku bakımından ele alınmış ve bu kapsamda evde çalışmanın unsurları, düzenlenmesi, tarafların hak ve yükümlülükleri ve sona ermesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Working from home is a contemporary work model wherein the employee's residence serves as an alternative workplace, distinct from the conventional office setting. Within the literature, the concept of working from home is positioned as a subset of remote work. Turkish legal frameworks acknowledge this form of employment through the incorporation of the home service contract in the Turkish Code of Obligations, as well as the regulation of remote work within the Labor Law. The concept of working from home has been designated in this thesis as a new normal work arrangement. The rationale behind this designation lies in the ability of modern work conditions to allow work to be conducted from home without the need for physical presence at the workplace. Within our country, a technological communication infrastructure supporting remote work is prevalent in nearly all large-scale workplaces. In recent times, there has been a notable increase in the implementation of the working from home model, and it is predicted that its prevalence will continue to grow in the near future. Recent global events such as viral outbreaks and natural disasters like earthquakes have underscored the significance of working from home in ensuring business continuity in situations where commuting to the workplace becomes impracticable. This thesis initially highlights that working from home is considered a new normal work model, and provides general information on this matter. Working from home is subsequently examined from the perspective of individual labor law, encompassing the elements, regulation, rights and obligations of the parties involved, as well as termination considerations related to working from home.