Matematik dersi için geliştirilen dijital eğitsel oyuna yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and students opinions on the digital educational game developed for the mathematics lesson
- Tez No: 815091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT SARSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dijitalleşmeyle birlikte eğitimdeki yeniliklerden biri olan eğitsel oyunlar, öğrenme sürecini daha etkileşimli ve eğlenceli hale getirmekte önemli bir rol oynamaktadır. Eğitsel dijital oyunların, öğrenme süreçlerine olan gün geçtikçe fazla ilgi çekmektedir. Bu çalışmanın amacı ilkokul 2.sınıf matematik dersi müfredatındaki örüntüler konusuna yönelik geliştirilen eğitsel dijital oyunun etkililiğine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini incelemektir. Araştırma sürecinde nitel gözlem ve görüşme teknikleri kullanılmış, veriler araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formu, öğrenci görüşme formu ve öğretmen görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel ve içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmişir. Araştırma İzmir Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ilkokulunda öğrenim gören toplam 10 ilkokul 2.Sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, örüntüler konusunda geliştirilen oyunun öğrencilerin matematik öğrenme motivasyonuna olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışmaya katılan sınıf öğretmeni, bu tür oyunların derslerde kullanılmasını önermiş ve eğitsel oyunların öğrencilerin öğrenmesine katkı sağladığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Educational games, one of the innovations in education with the advent of digitization, play a significant role in making the learning process more interactive and enjoyable. Educational digital games are increasingly drawing attention to their impact on learning processes. The aim of this study is to examine the views of teachers and students on the effectiveness of an educational digital game developed for the topic of patterns in the 2nd-grade elementary school mathematics curriculum. During the research process, qualitative observation and interview techniques were used, and the data were collected through observation forms, student interview forms, and teacher interview forms prepared by the researcher. The collected data were analyzed using descriptive and content analysis methods. The research was conducted with a total of 10 second-grade students attending a public elementary school affiliated with the Izmir Ministry of National Education. The findings indicate that the game developed on the topic of patterns has a positive effect on students' motivation to learn mathematics. The class teacher participating in the study suggested the use of such games in lessons and stated that educational games contribute to students' learning.