Effects on the inflammation markers and renal functions in childhood obesity
Çocukluk Çağında Şişmanlığın İnflamasyon Markerları ve Böbrek Fonksiyon Testleri Üzerine Etkisi
  1. Tez No: 815095
  2. Yazar: NİMET CINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SAATÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Şişmanlık; beslenme, fizik aktivite, genetik ve metabolizmanın karmaşık etkilerinin sonucunda olan yağ dokusu artışıdır. Şişmanlığa sekonder olarak oluşan kan basıncı, insülin, trigliserid ve kolesterol yüksekliği gibi komplikasyonlar uzun zamandır bilinmekte ve incelenmektedir. Son yıllarda sitokinler ve şişmanlık arasındaki ilişkiye yönelik yapılan araştırmalar, bu konuya yönelik ilgiyi artırmıştır. Fakat çocukluk döneminde bu konu ile ilgili bilgiler kısıtlıdır. Bu nedenlerle biz de sağlıklı şişman okul çocuklarında, inflamasyon kriterleriyle BMI (vücut kitle indeksi) arasındaki ilişkiyi ve şişmanlığın böbrek fonksiyonları üzerine etkisi olup olmadığını araştırdık. Çalışmaya 65 sağlıklı şişman çocuk alındı. Kontrol grubu olarak 10 sağlıklı gönüllü çocuk çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların BMI, BMIsd (vücut kitle indeksi standart deviasyon skoru) değerleri hesaplandı, kan ve idrar tetkikleri alındı.
Özet (Çeviri)
Obesity is an increase in adipose tissue resulting from complex interactions between food intake, physical activity, genetics and body metabolism. Complications like hypertension, hyperinsulinemia, hypertriglyceridemia, and hypercholesterolemia which are secondary to obesity have been known and evaluated for a long time. Recently, researchers focus on the relationship between cytokines and obesity. Data related to this subject during childhood period is limited. For this reason we evaluated the relationship between inflammation criteria and body mass index in healthy school children. We also evaluated whether there is an affect of obesity on renal functions. Sixtyfive healthy obese children were included in this study and 10 healthy voluntary children were chosen as the control group. BMI (body mass index), BMIsd (standard deviation score of body mass index) values of all patients were calculated, blood and urine analysis were performed.