Filistin Ceza Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nda güvenikötüye kullanma suçu
Abuse of trust in the Palestinian Penal Code and the Turkish Penal Code
  1. Tez No: 815094
  2. Yazar: ZIAD SHAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 155. Maddesinde düzenlenen Güveni kötüye kullanma suçu, Filistin Ceza Kanunu'nun 422. maddesinde düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanunu'nun 155. Maddesinde“Başkasına ait olup da, muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyetliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak …'' şeklinde düzenlenen suç tipi Filistin Kanunu'nun 422.maddesinde ise ”Kendisine emanet veya vekalet yoluyla teşhir ve iade amacıyla veya belirli şekillerde veya muhafaza amacıyla veya işin yürütülmesi için -ücretli veya ücretsiz olarak- başkalarının olan mallar, paralar, eşyalar, bir taahhüt veya ibra içeren herhangi bir senet veya hepsi teslim edilen kimsenin elinde böyle bir şey bulunursa…'' şeklinde tanımlanmıştır. Güvenin kötüye kullanılması; şüpheli ya da sanığın bir emanet sözleşmesi aracılığıyla kendisi ile müşteki arasında kurulan güven ilişkisinin varlığından dolayı kendisine emanet edilen malı veya bir şeyi, bu sözleşme kapsamında o kişiye verilen emanete ihanet ederek veya malın zilyetliğini başkasına devrederek malın mülkiyetine, eksik mülkiyetten tam mülkiyete dönüştürerek el koymasıdır. Bu suç kapsamında korunan hukuki değer, mülkiyet hakkı ve kişiler arasında tesis edilen güven ilişkisidir. Güveni kötüye kullanma suçunun konusu bakımından taşınır veya taşınmaz mallar üzerinde suçun işlenmesi ile ilgili Türk Ceza Kanunu ile Filistin Ceza Kanunu arasında bazı farklar bulunmaktadır. Filistin ceza kanununa göre güveni kötüye kullanma suçunun taşınmaz mallar üzerinde işlenmesi mümkün değildir. Diğer bir ifadeyle bu suçun konusunu taşınmaz mallar oluşturmamaktadır. Türk Ceza Kanuna göre ise Güveni kötüye kullanma suçunun konusunu taşınır veya taşınmaz mallar oluşturabilmektedir. Güveni kötüye kullanma suçunun cezası bakımından Filistin hukuku da Türk hukuku da hem hapis hem de farklı bir süre ile adli para cezası öngörmektedir. Filistin Ceza Kanununa göre On dinardan yüz dinara kadar adli para cezası öngörülmüşken, Türk Ceza Kanunu'na göre altı aydan iki yıla kadar hapis cezası vardır ve adli para cezası kesin olarak belirlenmemiştir. Güveni kötüye kullanma suçu bakımından Filistin Ceza Kanunu'nda Türk Ceza Kanunu'nun aksine, etkin pişmanlık cezayı indirme nedenlerinden biri olarak açıkça belirtilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of breach of trust is regulated in law 155 of the Turkish Penal Code No. 5237 and also regulated in law 422 of the Palestinian Penal Code. In Article 155 of the Turkish Penal law states that“On property belonging to someone else, whose possession has been transferred to him for preservation or use in a certain way, for the benefit of himself or someone else...”In Article 422 of the Palestinian Law it is defined as the crimes "If the goods possession, money, goods, any deed containing a commitment or release, or all of them are in the possession of the person for the purpose of display and return by way of display or in certain ways or for the purpose of preservation or for the execution of the business - either for a fee or free of charge.''.- The breach of trust; it could be that the suspect or the accused seizes the property or something entrusted to someone due to the existence of a trust relationship established between him and the complainant through an escrow contract, by betraying the trust given to that person under this contract or by transferring the possession of the property to someone else, by transforming the property from deficient property into full ownership. The legal value protected with this crime is the right to property and the relationship of trust between individuals. In terms of the subject of the crime of breach of trust, there are some differences between the Turkish Penal Code and the Palestinian Penal Code regarding the commission of the crime on movable or immovable property. According to the Palestinian penal code, it is not possible to commit the crime of breach of trust on immovable property. In other words, immovable property does not constitute the subject of this crime. According to the Turkish Penal Code, the crime could be happened to movable or immovable property can be the subject of the crime of breach of trust. The punishment for the crime breach of trust, both Palestinian law and Turkish law are imprisonment and a judicial fine with a varying duration. According to the Palestinian Penal Code, a judicial fine of ten to one hundred dinars is foreseen, while according to the Turkish Penal Code, there is a prison sentence of six months to two years and no judicial fine has been determined in Turkish penal code. Contrary to the Turkish Penal Code, in the Palestinian Penal Code, effective remorse is not clearly stated as one of the reasons for reducing the sentence in terms of breach of trust.