Kendi kendini örgütleyen sistemler çerçevesinde hisse senedi piyasası davranışlarının incelenmesi
Analysis of stock market behaviors in the framework of self-organizing systems
- Tez No: 815112
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA TOLUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tezin temel amacı, yeni bir paradigma haline gelen Kompleks Sistemler ve Kendi Kendini Örgütleyen Sistemler yaklaşımlarını sosyal bilimlere kazandırmak ve ekonomi ile onun alt bir sistemi olan hisse senedi piyasalarının davranışlarını kendi kendini örgütleyen sistemler yaklaşımı çerçevesinde sayısal olarak modellemektir. Bu bağlamda, piyasaların davranışları genel ve özel olmak üzere iki farklı düzeyde incelenmiştir. Genel düzeyde yapılan analizler gelişmiş ve gelişmekte olan uluslararası borsa endekslerini kapsamaktadır. Endeks getirilerinin farklı ölçeklerde kuvvet yasası analizleri gerçekleştirilmiş, ters kübik yasanın tüm piyasalar ve getiri gruplarında geçerli olmamakla birlikte, birçok piyasanın kuvvet yasasına uygun davranışlar sergilediği görülmüştür. Özel düzeyde araştırma endesklerde yer alan şirketler bazında gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla S&P 100, FTSE 100 ve NIKKEI 225 endekslerinde işlem gören şirketlerin günlük getirileri incelenmiş, getirilerin Temel Bileşenler Analizi ve Entropi yaklaşımı ile analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, piyasaların balon, kriz gibi dengeden uzak koşullarda, kendi kendine örgütlenerek senkronize davranışlar sergilediğini, temel bileşenler ve entropi analizlerinin de bu davranış biçimlerini ölçmede başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to introduce and apply the Complex Systems and Self-Organizing Systems (SOS) approaches, which have emerged as a new paradigm, to the field of social sciences. Specifically, the thesis aims to analyze the behavior of the economy and its sub-system, namely stock markets, utilizing the SOS approach as a modeling framework. Within this context, the analysis of market behaviors encompasses two distinct dimensions: The general dimension and the specific dimension. The general dimension involves a numerical analysis conducted on an international stock market index derived from both developed and emerging stock markets. The results obtained indicate that the inverse cubic power law holds true in many markets, though it may not be applicable to all markets and yield groups. At the individual level, the research focused on analyzing companies included in the S&P 100, FTSE 100, and NIKKEI 225 indices. To achieve this, the daily returns of these companies were examined, and the returns were analyzed using the principal components analysis and entropy approach. The findings demonstrate that during conditions far from equilibrium, such as bubbles and crises, the markets have synchronized behaviors through self-organization. Moreover, the implementation of principal component and entropy analyses proves effective in quantifying these behavioral patterns.