Influence of persuasive strategies on buyer types in an online shopping environment
Bir online alışveriş ortamında ikna edici stratejilerin alıcı tipleri üzerindeki etkisi.
  1. Tez No: 815114
  2. Yazar: AAMNA SURAHIO
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Online alışverişe yönelik trend arttıkça, Türk organizasyonları potansiyel müşterilerini rakiplerine kıyasla online mağazalarını tercih etmeleri konusunda ikna etme zorluğuyla karşı karşıyadır. Dijital çağda, online alıcı türlerini anlamak kritiktir. İkna edici teknikler, e-ticarette davranışları etkilemek için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ancak farklı gruplar için özelleştirme artan etkinlik için önemlidir. Bu çalışma, e-ticaret platformlarında ikna edici tekniklerin etkinliğini araştırmakta ve bu yöntemlerin farklı online alıcı grupları için özelleştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Tüketici motivasyonlarına dayalı olarak (kıtlık, otorite, sosyal kanıt, beğenme, karşılıklılık ve bağlılık) altı popüler etki stratejisini ayarlayarak, bu taktiklerin etkisini artırmak için nasıl özelleştirilebileceğini belirlemeyi amaçlıyoruz. 300 internet alışverişçisinin anketine dayalı olarak yaptığımız araştırma bulgularımız, etki stratejilerinin farklı online alıcı türleri üzerinde değişen etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Dengeli alıcılar bağlılık stratejisiyle önemli ölçüde etkilenirken, mağaza-odaklı alıcılar sosyal etkileşim ve anında ürün sahipliği arar. Kolaylık alıcıları en çok etkilerken, çeşitli ürünler ve markalar arasında gezinmeyi değer verenler beğenme üzerinde en büyük etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
As the trend towards online shopping continues to rise, Turkish organizations face the challenge of persuading potential customers to choose their online shops over competitors. In the digital era, understanding online buyer types is crucial. Persuasive techniques are commonly used in e-commerce to influence behavior, but customization for different groups is key for increased effectiveness. This study explores the effectiveness of persuasive techniques in e-commerce platforms and highlights the importance of customizing these methods for different types of groups of online buyers. By adjusting six popular influence strategies (scarcity, authority, social proof, liking, reciprocity, and commitment) in accordance with the factors that drive consumers to make online purchases, we aim to determine how these tactics can be tailored to increase their impact. Through a survey of 300 internet shoppers, our findings show that the influence tactics have varying effects on different types of online buyers. The purchasing behavior of balanced buyers is greatly impacted by the commitment strategy, whereas store-oriented buyers prioritize social interaction and acquiring products immediately. Convenience buyers are most influenced by scarcity, while those who value browsing through various goods and brands have the greatest impact on liking.