The role of religious ideologies in children's expectations about moral and conventional norm violations
Çocukların ahlaki ve geleneksel norm ihlallerine ilişkin beklentilerinde inancın rolü
  1. Tez No: 815115
  2. Yazar: OYA SERBEST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SOLEY WALLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Daha önce yapılan araştırmalar, çocukların 5-6 yaşlarından itibaren dini grupları ayrıştırdıklarını ve bu gruplardan farklı davranışlar beklediklerini göstermektedir. Bu çalışmada, çocukların dini gruplardan davranışsal beklentilerinin sosyal norm alanlarına ve yaşa göre nasıl değiştiğini anlamak amaçlandı. Çevrimiçi yürütülen çalışmaya, 6-7 yaşında 81 ve 9-10 yaşında 80 çocuk katıldı ve katılımcılar rastgele atanan koşullara göre zıt dini inançlara sahip karakterlerle tanıştırıldı. Bir koşulda tanıtılan karakterler Müslüman ve bir ilahi gücün varlığına inanmayan karakterlerken diğer koşulda tanıtılanlar Müslüman ve başka bir ilahi güce inanan karakterlerdi. Dört denemede çocuklara hangi karakterin ahlaki veya geleneksel bir normu ihlal etmiş olabileceği, ardından kime güvenmeyi, kiminle birlikte oynamayı tercih edecekleri ve kendilerine en çok hangi karakterin benzediğini düşündükleri soruldu. Genel olarak çocuklar, bir ilahi güce inanan karakterlere göre inanmayanlardan daha fazla norm ihlali bekledi ve büyük çocuklar, küçük çocuklara göre Müslüman olmayan karakterlere daha fazla norm ihlali atfetti. Küçük çocuklar başka bir ilahi güce inanan karakterlere kıyasla, inanmayan karakterlerden daha fazla geleneksel norm ihlali beklerken, büyük çocuklar bu karakterlerden daha fazla ahlaki norm ihlali bekledi. Küçük çocuklarla karşılaştırıldığında, büyük çocuklar Müslümanlara kıyasla bir ilahi güce inanmayanlardan daha fazla ahlaki norm ihlali ve başka bir ilahi güce inananlardan daha geleneksel norm ihlali bekledi. Ayrıca, her yaştan çocuk, Müslüman karakterlere Müslüman olmayan karakterlerden daha fazla güvendi ve bu eğilimin yaşla birlikte güçlendiği gözlendi. Öte yandan, Müslüman ve başka bir ilahi güce inanan karakterler tanıtılan küçük çocuklar dışında, çocuklar Müslüman olmayan karakterler yerine Müslüman karakterlerle oynamayı tercih etti. Özetle, sonuçlar çocukların dini grupları incelikli şekilde değerlendirdiklerini ancak ilkokul yıllarında bu gruplardan beklentileri ve tutumlarının değişebildiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Previous research shows that children differentiate religious groups and expect different behaviors from them starting from 5 years of age. This study aimed to understand how children's expectations from religious groups change across social norm domains and age. In this online study, 81 6-7-year-olds and 80 9-10-year-olds were recruited and introduced to characters with contrasting religious beliefs based on randomly assigned conditions. Characters were Muslim-believers and disbelievers in one condition and were Muslim-believers and non-Muslim believers in the other condition. Across four trials, children were asked about which characters might have violated a moral or conventional norm. Then, they were asked about whom they would trust and play with, and which character is most like them. Overall, children expected more norm violations from disbelievers than believers. Older children attributed more norm violation to non-Muslims than younger children. Younger children expected more conventional violations from disbelievers, whereas older children expected more moral violations (vs. non-Muslim believers). Compared to younger children, older children expected more moral violations from disbelievers and conventional violations from non-Muslim believers (vs. Muslims). Also, children of all ages trusted Muslim characters more than non-Muslim characters, and this trend strengthened with age. On the other hand, children preferred to play with Muslims over non-Muslims, except younger children who were introduced to Muslim and non-Muslim believer characters. In sum, these results show that children judge religious groups in a nuanced way; yet their expectations from and attitudes toward those groups might change during elementary school years.