3d modelling of central Anatolian maars using unmanned air vehicles and comparison of morphological, depositional, geophysical, and geochemical characteristics
Orta Anadolu maarları'nın insansız hava araçları kullanılarak 3 boyutlu modellenmesi ve morfolojik, depolanma, jeofiziksel ve jeokimyasal özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 815117
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KUŞCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Çarpışma sonrası bir jeodinamik ortamda yer alan Orta Anadolu Volkanik Bölgesi (OAVB, Türkiye), orta-geç Miyosen'den bu yana yaygın polijenetik ve monojenetik volkanizmayı kapsamaktadır. Monogenetik volkanlar, OAVB boyunca altı farklı volkanik bölgede kümelenmiştir ve bölgenin volkanolojik, petrolojik ve hatta paleo-çevresel evrimini anlamak için birçok belirteç içeren ulaşılabilir çökellere sahiptirler. Maarlar bu volkanlar arasında az bilinen yapılardır ve uluslararası dergilerde yayınlanan birkaç çalışma dışında varlıkları çoğunlukla yerel haritalarla ve raporlarla sınırlı kalmıştır. Bununla birlikte, OAVB'deki maarlar, küresel olarak maar literatürünün son zamanlardaki ilerlemesinde ortaya çıkan birçok soruya ışık tutma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, volkanik ve tektonik olarak aktif OAVB'nin potansiyel tehlike değerlendirmesinin yapılabilmesi için, bu küçük hacimli freatomagmatik püskürme ürünlerinden kesinlikle daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez, genel bir giriş (Bölüm 1) sonrası, saha ve İHA tabanlı haritalama, morfometri, tane boyutu dağılımı, bileşen oranı, jeoelektrik görüntüleme, petrografi ve jeokimyayı (tüm kayaç, cam ve mineral) içeren üç ana bölümden (Bölüm 2-3-4) ve takiben bir genel sonuç sentezinden (Bölüm 5) oluşmaktadır. Kapsamlı ve entegre bir yaklaşıma sahip tez bölümlerinde maar morfolojisi açısından magma bileşimi ve yeraltı jeolojisi arasındaki fark edilebilir korelasyonlar, optimum ölçekli derinliğin (OSD) rolü ve maarlardaki parçalanma süreçleri gibi maar literatüründeki önemli soruların yanı sıra OAVB literatüründe ortaya atılan diğer birçok sorunun irdelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca tez, felsik ve mafik maarlar arasındaki farkları araştırarak patlama derinliği, magma hareketi ve hidrojeolojik koşulların oluşumlarındaki önemini vurgulamaktadır. OAVB'deki maar volkanizmasının sistematik incelemesi sonucunda 18 adet maar ve birkaç patlama krateri tanımlanmış ve bunlara ait ayrıntılı jeoloji/jeomorfoloji haritaları, iyi tanımlanmış temsili stratigrafik kesitler ve jeokimyasal bileşimlerinin yanı sıra küresel verilerle entegre edilmiş patlama dinamikleri ortaya konulmuştur (Bölüm 2). Acıgöl kalderası içindeki mafik ve felsik maarların kapsamlı saha gözlemleri ve bütünleştirici laboratuvar analizleri ile yerinde karşılaştırılması, bileşimsel olarak farklı ancak oluşum mekanizmaları açısından ortak olan bu volkanlar arasındaki temel ilişkiye yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır (Bölüm 3). Karapınar Monojenetik Bölgesi'nde elde edilen sonuçlar, monojenetik volkanların kompleks özelliklere sahip olduklarını göstermektedir ve aynı zamanda OAVB genelinde Pliyo-Kuvaterner bazaltik volkanizmanın evrimindeki kabuk ve manto süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına yönelik birçok belirteç ihtiva etmektedir (Bölüm 4).
Özet (Çeviri)
The Central Anatolian Volcanic Province (CAVP, Türkiye), situated in a post-collisional setting, encompasses widespread polygenetic and monogenetic volcanism since the mid-to-late Miocene. Monogenetic volcanoes are clustered in six distinct volcanic regions across the CAVP, displaying well-exposed deposits and including many proxies for understanding the volcanological, petrological, and even paleoenvironmental evolution of the region. Maars are the lesser-known edifices among these volcanoes, and their presence has been mostly hidden in the local maps and reports, except for a few studies published in international journals. However, maars in the CAVP are prone to provide many insights into many questions raised in the recent advancement of maar literature globally. In addition, the potential hazard assessment of volcanically and tectonically active CAVP certainly needs further detailed information from these small-volume products of phreatomagmatic eruptions. This thesis employs a comprehensive and integrated approach in three main chapters (Chapters 2-4), preceded by a general introduction (Chapter 1) and followed by a concluding synthesis (Chapter 5), incorporating field- and UAV-based mapping, morphometry, grain-size distribution, componentry, geoelectrical imaging, petrography and geochemistry (whole-rock, glass, and mineral) to address significant questions in the maar literature, such as the discernible correlations between magma composition and substrate geology with respect to maar morphology, the role of optimal scaled depth (OSD), and fragmentation processes in maars, as well as many other local questions raised in the CAVP literature. Furthermore, the thesis investigates the differences between felsic and mafic maars, highlighting the importance of explosion depth, vent migration, and hydrogeological conditions in their formation. The systematic survey of maar volcanism within the CAVP introduces 18 well-exposed maars and a few explosion craters to the literature with their detailed maps, well-defined representative stratigraphies, and compositions, as well as further details on their eruption dynamics integrated with the global data (Chapter 2). In-situ comparison of mafic and felsic maars within the Acıgöl caldera incorporated with extensive field observations and integrative laboratory analyses shed new light on the main relation between these compositionally distinct but mutually common volcanoes (Chapter 3). The complex behaviour of monogenetic clusters is one of the best representative features of the CAVP, and the Karapınar Monogenetic Field provides an excellent opportunity not only to examine these phenomena but also to decipher the crustal and mantle processes in the evolution of Plio-Quaternary basaltic volcanism across the CAVP (Chapter 4).