2D and 3D unsteady aerodynamic analysis of a very light aircraft's wing
Çok hafif bir uçağın kanadının zamana bağlı 2B ve 3B aerodinamik analizi
  1. Tez No: 815130
  2. Yazar: BERKAN ANILIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, tasarlanmış Çok Hafif Hava Aracı'nın (VLA) kanadının zamana bağlı aerodinamik özelliklerini, kanat profilinden başlayarak tüm kanada kadar nümerik simülasyonlarla incelemektir. Bu bağlamda, tek bir 2B SD7062 kanat kesidi, 0.30 yükseklikli oluklu kanatçığa sahip 2B SD7062 kanat kesidi ve 3B Hafif Hava Aracı'nın kanadı için Zamana Bağlı Reynolds Ortalama Navier-Stokes (URANS) simülasyonları gerçekleştirilmiştir. 2B SD7062 hava kanadı profili simülasyonunda 5×106 seyir Reynolds sayısında aerodinamik katsayılar, laminar ayrılma baloncuğun parametreleri, ortalama hızlı akış çizgileri ve iz akış desenleri ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuş ve detaylı olarak tartışılmıştır. Ayrıca, iki boyutlu analizler çeşitli ön ve son taşıma kaybı (stall) rejimlerinde üç boyutlu analizlerle karşılaştırılmıştır. 2B SD7062 kanat profili ile kanatçık simülasyonlarında seyir, kalkış ve iniş koşullarında kanatçık eğiminin aerodinamik katsayılar ve zamana bağlı akış alanı üzerindeki etkisi gözlemlenmiştir. İniş koşulunda 40° flap eğimiyle maksimum taşıma katsayısına ulaşmak için optimum açıklık boyutu araştırılmıştır. Seyir koşulunda 3B kanat simülasyonlarında, Hafif Hava Aracı'nın kanadının aerodinamiği üzerinde sivrilme oranı, dihedral açısı ve kanat ucunun şeklinin etkisi araştırılmıştır. Taşıma kaybı (stall) sonrası rejimleri de incelendiğinden, yüzeydeki ortalama iz akış hatlarında belirgin olan stall açısının hemen üzerinde stall hücresi oluşumu gözlemlenmiştir. Farklı kanat tasarım değişkenlerine ve hücum açılarına bağlı olarak stall hücresi özellikleri temsil edilmekte ve kesitteki taşıma kuvveti dağılımları ve toplam aerodinamik katsayılar üzerindeki etkileri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the unsteady aerodynamics of designed Very Light Aircraft (VLA)'s wing starting from its airfoil to whole wing with numerical simulations. In this regard, Unsteady Reynolds-averaged Navier-Stokes (URANS) simulations have been performed for a single 2D SD7062 airfoil, 2D SD7062 airfoil with a 0.30c high cambered single-slotted flap and 3D Very Light Aircraft's wing. In 2D SD7062 airfoil simulation at cruise Reynolds number of 5×106, the aerodynamic coefficients, laminar separation bubble parameters, time-averaged velocity streamlines and vortex patterns are revealed and discussed in detail. Also, two-dimensional analyses are compared with the three-dimensional analyses at various pre- and post-stall regimes. In 2D SD7062 airfoil with a flap simulations at cruise, takeoff and landing condition, the influence of flap deflection on the aerodynamic coefficients and unsteady flowfiled are observed. The optimum gap size at landing condition with 40° flap deflection is studied to reach the maximum lift coefficient. In 3D wing simulations at cruise condition, the impact of taper ratio, dihedral angle and wing tip shape on the aerodynamics of a Very Light Aircraft's wing has been investigated. Since the post-stall regimes are also explored, the stall cell formation is observed just above the stall angle as evident in the mean surface streamlines. The stall cell characteristics with respect to different wing design variables and angles of attack are represented and their effects on the sectional lift distributions and total aerodynamic coefficients are discussed.