A Nanosyntactic account of the Turkish copula and agreement paradigms
Türkçede koşacın ve uyum dizilerinin Nanosözdizim programıyla incelenmesi
  1. Tez No: 815131
  2. Yazar: SERRA GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DEMİROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkçe, belirli bağlamlarda zorunlu olarak koşaç barındıran ve zaman, görünüş, kip/kiplik belirticileri ile uyum allomorfileri açısından zengin olan, eylemsel alanı dinamik bir dildir. Bu tez Nanosözdizim araçlarını kullanarak bu iki olguya, yani eylemsel yapılarda, özellikle de zaman ve görünüş belirticileri etrafında ve bunların bileşiminde, koşacın belirişine ve -öne çıkan k ve z dizileri odağında- uyum allomorfilerine dair yeni bir çözümleme üretmeyi amaçlamaktadır. Bu iki olgu Dağıtılmış Biçimbilim gibi daha önceki teoriler tarafından irdelenmiş olsa da görece genç bir yaklaşım olan Nanosözdizim daha önce Türkçenin eylemsel alanını öz bütünlüğü içinde ele almak için kullanılmamıştır. Buna ek olarak tez, Türkçedeki ilintili bir olgu olan“ertelenmiş ekleştirme”ye de değinmektedir. Bu ve öncesinde bahsedilen olgular aracılığıyla Nanosözdizim'in, sunduğu araçlar ve mekanizmalar sayesinde, Türkçenin zengin eylemsel alanının büyük kısmını gayet başarılı bir şekilde çözümleyebildiği bu tezde gösterilmiştir. Ancak Nanosözdizim, bağlamdan bağımsız olarak koşacın belirişine dair bazı sorulara halen bütüncül ve tatmin edici cevaplar verebilmiş değildir. Bunun yolu ise Nanosözdizimin sözcük düzeyinde biçimsözdizimden öbek düzeyinde biçimsözdizime ilerlemesinden geçmektedir. Umulur ki bu tez bu yöndeki araştırmaları hızlandıracak bir temel görevi görecek ve Türkçe biçimsözdizim odağında Nanosözdizim çalışmaları yapmak isteyenlere destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish displays a rich verbal domain which necessarily hosts a copula in certain contexts and where tense, aspect, mood/modality markers and agreement allomorphies abound. In this thesis, I have attempted to delineate a fresh analysis for these two phenomena, namely, the appearance of the copula in verbal structures, especially in the context of tense and aspect markers and their combinations, and agreement allomorphies -focusing on the most significant k-z paradigms- using a Nanosyntactic toolset. Although these phenomena were probed in light of earlier theories like DM, Nanosyntax, which is a rather new approach, had not been used to evaluate the Turkish verbal domain in its integrity before. I also touched upon a related phenomenon in Turkish named“suspended affixation”. Through that and the other phenomena mentioned earlier, it is shown here that Nanosyntax is perfectly capable of accounting for the most part of the rich verbal domain of Turkish thanks to several tools and mechanisms it offers. However, it also has yet to provide a holistic and satisfying answer to some questions built around the appearance of the copula in general by moving from word-level to phrase-level morphosyntax. I hope for this thesis to provide a base to accelerate the research towards that direction and to be of assistance to those who would like to work on Nanosyntax with a focus on Turkish morphosyntax.