Mühendislik öğrencileri için interaktif mekanik temel eğitimi üzerine çalışma
Study on interactive mechanics basic education for engineering students
- Tez No: 815129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜTÜĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
MecApp, mühendislik öğrencileri için interaktif mekanik temel eğitimi üzerine çalışma adlı yüksek lisans tezi kapsamında geliştirilen bir uygulamadır. Bu uygulama; mühendislik eğitiminde sadece iki boyutlu düzlem yerine, bilgisayar ortamında ve gelecek süreçte Metaverse platformlarına adapte edilebilen, üç boyutlu görseller ile sanal olarak etkileşimli olabilecekleri bir interaktif uygulama çalışmasıdır. İnteraktif görsel eğitimin yanında rastgele değerler üreten soru sistemiyle öğrenimin daha yalın ve anlaşılır hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma mekanik branşına ait olan statik dersi içeriğini kapsayarak, bilgisayar ortamında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Uygulamanın tasarım aşamasında; Word, Autocad, Photoshop, 3dSMax, Unreal Engine ve Visual Studio programlarından yararlanılarak C++ tabanlı Blueprint kodlama diliyle geliştirilmiştir. İçeriğindeki 3 boyutlu modellerle öğrenimi kolaylaştırmak adına etkileşime geçilebilmektedir. Örnek soru çözümleri ve 3 yanlış cevap sonucunda sınırsız defa yenilenebilen randomize soru alıştırmalarıyla öğrenimi pekiştirmektedir. Tema sistemindeki 7 farklı renk seçeneğiyle kullanıcının uygulamayı özelleştirebilmesine imkân sağlamaktadır. Arayüzünün katmanlı yapısı sayesinde 3 boyutlu nesnelerin kullanımı ve tema sisteminin içerikten etkilenmeden rahat bir şekilde çalışması sağlanmıştır. Materyal kalitesindeki değişimlerle boyutunda farklılıklar gözlemlenerek yapılan son test çıktısında 65.6 MB'lık dosya boyutunda elde edilmiştir. Github sunucularında, bu çalışma için oluşturulan hesap üzerinden MecApp uygulamasının test aşamaları HTML formatında herkesin erişimine açık bir şekilde yayınlanmaktadır. Yayınlanan web sitesinin serverı github sunucuları olup alan adı ise mecapptest1.github.io'dur. Çalışmanın amaçlarından biri olan, gelecek süreçte Metaverse platformlarına adapte edilebilmesinin sonuçlarının sınanması amacıyla deneysel bir sanal evren yaratılarak, MecApp uygulamasının bu sanal evrene entegresiyle birlikte görsellik ve kullanım performansı bakımından kaliteli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
MecApp is an application developed as part of a master's thesis titled study on interactive mechanics basic education for engineering students. This application is an interactive project that can be adapted to computer environments and future Metaverse platforms, offering three-dimensional visuals instead of just two-dimensional planes in engineering education, allowing users to interact with them virtually. The aim is to simplify and enhance learning by incorporating an interactive visual education system alongside a question system that generates random values, making it more straightforward and comprehensible. This study covers the content of the statics course, which belongs to the field of mechanics, and is designed to be used in a computer environment. During the design phase of the application, it was developed using a C++ based Blueprint coding language, utilizing programs such as Word, Autocad, Photoshop, 3ds Max, Unreal Engine, and Visual Studio. In order to facilitate learning, interaction is possible with the three-dimensional models within its content. It reinforces learning through sample question solutions and randomized question exercises that can be repeated unlimited times. It allows users to customize the application through 7 different color options in the theme system. The layered structure of its interface enables the use of three-dimensional objects and ensures smooth functioning of the theme system without being affected by the content. By observing differences in size with changes in material quality, a file size of 65.6 MB was obtained in the final test output. On Github servers, the test stages of the MecApp application are published in HTML format, open to everyone, through the account created for this study. The server of the published website is Github servers, and the domain name is mecapptest1.github.io. In order to test the results of its adaptability to future Metaverse platforms, which is one of the aims of the study, an experimental virtual universe was created, and by integrating the MecApp application into this virtual universe, high-quality results were obtained in terms of visuals and usage performance.