EBA destekli ikinci dereceden denklemler konusu öğretiminin başarı, güdülenme ve öğrenme stratejilerine etkisi
The effect of EBA supported secondary equations teaching on success, motivation and learning strategies
  1. Tez No: 815145
  2. Yazar: CENGİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, EBA destekli öğretim ortamlarının 10. sınıf matematik dersinde yer alan“İkinci Dereceden Denklemler”konusunda öğrencilerin akademik başarıları, motivasyon düzeyleri ve öğrenme stratejileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende nicel bir yöntem kullanmaktadır. Çalışma grubunu, Karadeniz'in Batı bölgesindeki bir ilin merkez ilçesinde yer alan bir Proje Lisesi'nde öğrenim gören toplam ellidokuz 10. sınıf matematik öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilere matematik dersi için Başarı Testi ve“Motivasyon ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Eşleştirilmiş Örneklemler Testi, Kruskal Wallis Testi, t-Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi ve Korelasyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines whether EBA-supported instructional environments significantly affect students' academic achievement, motivation levels, and learning strategies in the“Second Degree Equations”topic in the 10th-grade mathematics class. The study uses a quantitative method with a pretest-posttest control group quasi-experimental design. The study group consists of a total of 59 10th-grade mathematics students from a Project High School located in the central district of a province in the Western region of the Black Sea. The students were administered an Achievement Test and a“Motivation and Learning Strategies Scale”for the mathematics course. Descriptive statistics, Paired Samples Test, Kruskal Wallis Test, t-Test, Kolmogorov-Smirnov Test, and Correlation Analysis methods were used in the data analysis.