İnşaat makinelerinin seçiminde çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanımı
The use of multi-criteria decision making methods in the selection of construction machinery
- Tez No: 815146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Günümüzde hızla büyüyen ve gelişen Türk inşaat sektörü, inşaat hacmi büyük çeşitli projelerle ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermektedir. İnşaat sektöründe rekabetin de artması ile proje başarısında kaynakların verimli kullanımı önem kazanmıştır. İnşaat makineleri, projelerin verimli ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için vazgeçilmez kaynaklardır. İnşaat makinelerinin yönetimi, proje yönetiminin bir alt fonksiyonu olarak görülmeli ve firmalar tarafından gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, Türk inşaat sektöründeki firmalara inşaat makinelerinin seçimi ve yönetimi konusunda bilimsel bir temel sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, inşaat firmalarının inşaat makinesi edinimi ve işletilmesi süreçlerinde benimsedikleri yöntemler anket çalışması ile sorgulanmış ve en çok kullanılan inşaat makinesi çeşit ve markaları belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında Türk inşaat sektöründe en yaygın kullanıldığı belirlenen; paletli kazıcı, damperli kamyon ve teleskobik mobil vinç inşaat makinelerinin ideal marka seçimi Adana ilinde gerçekleştirilen bir konut projesi özelinde Çok Kriterli Karar Verme Tekniklerinden; AHP ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda sektör paydaşlarına inşaat makinelerinin ediniminde bilimsel yöntemlerin kullanılması konusunda rehberlik edilmiş ve kullanım süreçlerinde daha etkin ve verimli hareket edilebilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly growing and evolving Turkish construction industry, activities are carried out on both a national and international scale, involving a wide variety of large-scale construction projects. With increased competition in the construction industry, the efficient utilization of resources has become crucial for project success. Construction machinery plays an indispensable role in the efficient and effective execution of projects. The management of construction machinery should be considered as a sub-function of project management, and companies need to allocate the necessary importance to this aspect. This study aims to provide a scientific basis for the selection and management of construction machinery for companies operating in the Turkish construction industry. In the first phase of this study, the methods adopted by construction companies in acquiring and operating construction machinery were investigated through a questionnaire survey, and the most commonly used types and brands of construction machinery were identified. In the second phase of the study, the ideal brand selection of crawler excavators, dump trucks, and telescopic mobile cranes, identified as most commonly used in the Turkish construction industry, was performed using Multiple Criteria Decision-Making Techniques, specifically the AHP and TOPSIS methods, for a residential project executed in the city of Adana. The study provides guidance to industry stakeholders regarding the use of scientific methods in the acquisition of construction machinery and offers recommendations for more effective and efficient processes.