Primer hücre kültürlerine uygulanan kene tükürük salgısının hücre canlılığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of tick salad applied to primary cell cultures on cell vitality
- Tez No: 815147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YAŞAR ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kene ısırıkları ağrısız ve kaşıntısız olduğu için fark edilmeleri zordur ve bu durumu tükürük içerisindeki proteinlere borçludurlar. Beslenme başladığında dokuda ağrıyı ve belli bir bölgede pıhtılaşmayı engelleyen enzimler, bağışıklık sistemini bloke etmek için histamine bağlanan ve histamini nötralize eden moleküller salgılarlar. Kan emilimi esnasında konak savunmasından kaçmak için immünomodülatör moleküller, yara iyileştirme inhibitörleri, analjezik faktörler, anti hemostatik ve anti-inflamatuar faktörler içeren enzimleri üretirler. Primer hücreler doğrudan dokudan köken aldıkları için temsili amaçla kullanılmakta en iyi kültür hücreleridir. Yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasında eski Çin kaynaklarında böbrekte yang eksikliği için kaplumbağa kabuğu tozu, Eski Mısır tıbbi bilgilerinde katarak tedavisi için kaplumbağa beyni ve Osmanlı'da baş ağrısı, felç gibi durumlarda kaplumbağa kanının kullanılması gibi sebeplerden dolayı Hyalomma aegyptium kenesinin yani yalnızca konakçı olarak kaplumbağayı tercih eden bu kene türünün tükürük bezi; dokuyu temsil edebilen primer hücre türlerinden AF/NP ve kıkırdak hücreleri üzerinde çalışılmıştır. MTT analizi, AO/PI boyama ile AF/NP ve kıkırdak hücrelerinde, kene tükürük bezinin hücre canlılığı, hücre proliferasyonu ve yara onarma etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tick bites are painless and non-itchy, they are difficult to detect and owe this to proteins in saliva. When nutrition begins, enzymes that prevent pain and coagulation in a certain area in the tissue release molecules that bind to and neutralize histamine to block the immune system. During blood absorption, they produce enzymes including immunomodulatory molecules, wound healing inhibitors, analgesic factors, anti-hemostatic and anti-inflammatory factors to evade host defense. Since primary cells originate directly from the tissue, they are the best culture cells to be used for representative purposes. In this master's thesis study, the Hyalomma aegyptium tick, that is, the turtle as a host only, was used for reasons such as tortoise shell powder for yang deficiency in the kidney in ancient Chinese sources, turtle brain for the treatment of cataract in Ancient Egyptian medical information, and the use of turtle blood in cases such as headache and paralysis in the Ottoman Empire. salivary gland of this tick species that prefers; AF/NP and cartilage cells, which are primary cell types that can represent the tissue, were studied. With MTT analysis, AO/PI staining, AF/NP and cartilage cells, cell viability, cell proliferation and wound repair effects of the tick salivary gland were examined and evaluated.