Evaluation of serum methylglyoxal level and some other biomarkers in type 2 diabetes mellitus patients in Tikrit city
Tikrit şehrindeki tip 2 diabetes mellitus hastalarında serum metilglioksal düzeyi ve diğer bazı biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 815165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sunulan tez tip 2 diabetes mellituslu hastalarda metilglioksal (MG) düzeylerini sağlıklı kontrollerde bulunanlarla karşılaştırmalı olarak araştırmak ve metilglioksal ile plazma glukozu, hemoglobin A1c yüzdesi ve lipid profilleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için yapılmıştır. Çalışma November–December 2022 tarihleri arasında 100 katılımcı ile yapılmıştır. Tüm katılımcılar 18 yaşın üzerindeydi ve iki gruba ayrıldı. İlk grup, Salah Al-Din Eğitim Hastanesinde teşhis edilen tip-2 diyabetli 50 hastayı içeriyordu. İkinci grupta aynı yaş ve cinsiyetten elli sağlıklı diyabet hastası vardı. Kolesterol, trigliseritler, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) konsantrasyonlarını içeren metilglioksal, açlık glikozu, HbA1c ve lipid profillerinin ortalamaları hastalarda kontrollerden daha yüksekti. yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) oranı hastalarda kontrollere göre daha düşüktü. Ayrıca MG ile lipit profili arasında HDL dışında negatif korelasyon bulunurken, Hba1c açısından MG ile lipit profili arasında korelasyon saptanmadı. Bu sonuçlar, hipergliseminin diyabet hastalığının başlangıcının bir özelliği olarak görüldüğünü ve metilglioksalin tip 2 diyabetik hastalarda oksidatif stresin bir göstergesi olduğunu ima eder. Ek olarak, hiperglisemi dislipidemi gelişimine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The presented thesis was conducted to investigate the levels of methylglyoxal (MG) in patients with type 2 diabetes mellitus in comparison with those found in healthy controls and to investigate the correlation between methylglyoxal and plasma glucose, hemoglobin A1c percentage, as well as lipid profiles, The study was conducted with 100 participants between November-December 2022. All participants were over 18 and separated into two groups. The first group contained 50 patients with type-2 diabetes diagnosed at Salah Al-Din Teaching Hospital. The second group included fifty healthy diabetics of the same age and gender. The means of methylglyoxal, fasting glucose, HbA1c, and lipid profiles, which include cholesterol, triglycerides, low-density lipoprotein (LDL), and very low-density lipoprotein (VLDL) concentrations, were higher in patients than in controls, while the mean of high-density lipoprotein (HDL) was lower in patients than in controls. In addition, a negative correlation was found between MG and lipid profile except for HDL, whereas there was no correlation between MG and lipid profile in regards to Hba1c. These results imply that hyperglycemia is viewed as a feature of the onset of diabetes sickness and that methylglyoxal is an indication of oxidative stress in type 2 diabetic patients. Additionally, hyperglycemia may contribute to the development of dyslipidemia.