Roma ve Türk Hukukunda hata
Roman Law and Turkish Law mistaka
- Tez No: 81519
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÇELEBİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu çalışmada Roma Hukuku 'nda ve Türk Hukuku 'nda hata, kavramsal çerçeve, temelleri, çeşitleri ve etkileri bakanından ilgili yerlerde karşılaştırma yapılması yoluyla incelenmiştir. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümün ilk kısmında Romalı hukukçuların tanım yapmama ve kavramlara karşı çekingenliğinin temelleri ve hatanın daha çok ortaya çıktığı hukukî işlemlerin tanımı büyük Romalı hukukçuların görüşleri çerçevesinde yapılmaya çalışılmıştır. Bu kısımda çağdaş İsviçre-Türk Medeni Hukuku' nda da hemen hemen geçerli olan hukukî işlemlerin genel geçerlik koşulları incelenmiş ve görülmüştür ki Romalı hukukçular çağları aşan geniş bir görüş açısıyla hukukî işlemleri koşullara bağlamışlardır. Bu kısımda değinilen bir husus da bir hukukî işlemi gerçekleştirmek iradesinin açıklanması ve irade ile beyanın birbirine uygunluğunun koşul olması bağlamında çağdaş hukuk sistemlerinin irade bozuklukları başlığı altında ele alındığı hile, tehdit ve esaslı saik hataları incelenmiştir. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan hata kavramının Roma Hukuku 'ndaki temelleri ve çeşitleri birinci ana bölümün ikinci kısmında ele alınmıştır. Roma Hukuku' nda bir sözleşmenin kurucu öğesi olarak kabul edilen karşılıklı iradelerin uyuşması (consensus) ile bu uyuşmanın bulunmadığı durum olan dissensus durumu bu bölümde incelenmiş, hata ile bağlantılarına kaynaklarda yer alan Klasik Hukukçuların görüşleri çerçevesinde yer verilmiştir. Gene bu hukukçuların görüşleri çerçevesinde Roma Hukuku' nda, bulunması 179halinde bir sözleşmeyi geçersiz duruma getiren esaslı hataların çeşitleri açıklanmıştır. Birinci bölümün üçüncü kısmında ise Roma Hukuku'nda hatamn sözleşmelerin geçerliği üzerinde etkisi incelenmiş. Roma Hukuku9 nun kendine özgü çözüm yollarından olan ve praetor hukuku' nun kazanımı olan Actiones Utiles, Restitutio in integrum ve Exceptio bu bölümde kaynaklar çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci ana bölümü Roma Hukuku'ndan diğer Kara Avrupa'sı hukukları ile birlikte büyük ölçüde etkilenen İsviçre-Türk Borçlar Hukuku'nda hatanın incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde öncelikle genel olarak irade beyanı ve hata kavramlarından öğretideki görüşler de aktarılarak söz edilmiştir. Bu bölümde irade ve beyandan hangisine daha çok önem verilmesi gerektiği 19. yy. 'dan itibaren öğretide tartışılan“Güven Öğretisi”bağlamında ele alınmıştır. Daha sonraki kısımda, Beyan hatası, Saik hatası ve Esaslı hata kavramları genel olarak incelendikten sonra BK. md. 24 vtL'da düzenlenen esaslı beyan hataları ve akdin lüzumlu vasıflarında hata incelenmiştir. İkinci bölümün son kısmında ise BK. md. 25, 26 ve 31 'de düzenlenen hatamn sözleşmeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, Roma Hukuku'nda hata ve Çağdaş Türk Borçlar Hukuku 'ndaki hatanın etkileşim noktaları benzerlik ve farklılıklarının değinildiği bir sonuç bölümü ile bitirilmiştir. 180
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study mistake in Roman Law and Turkish Law has been examined by making comparisons in the concerning points according to the conceptual frame, foundings, sorts and effects. This study has got two main chapters. In the first subtitle of the first main chapter, Roman Lawyers' decisions not to make definitions and their principles of recessiveness for the concepts and the definition of the lawful transactions of which the mistake is mostly seen was tried to be explained in the context of great Roman Lawyers' opinions. In this chapter, general validity conditions of the lawful transactions which are still generally valid in the modern Swiss-Turkish Civil Law was examined and it was seen that Roman Lawyers' had bound the lawful transactions to the conditions which are beyond the centuries. Another subject of this chapter is, in the context of declaration of the mind on practising a lawful transaction and the harmony of declaration and the mind, the examining of the deception, threat and basic motive mistakes that the modern law systems consider under the term of invalidities of the mind. The foundations and the sorts of the concept“mistake”which is the main subject of our study in Roman Law was examined in the second part of the first main chapter. Agrement of the mutual minds (consensus) which is accepted to be the founding element of the contract in Roman Law and the situation which hasn 't got this agreement fdissensus) were examined in this part and their connections between the mistake took place in the context of the classical lawyers' opinions which are present in the sources. 181Again in the frame of these lawyers' opinions, the sorts of the basic mistakes which make a contract invalid were explained. In the third part of the first chapter, mistake's effect of validity of Contracts in Roman Law was examined. Actiones Utiles, Restutio in Integrum and Exceptio which are exclusive solution ways of Roman Law and the gaining of the Praetor Law took place in the frame of the sources in this part. The second main chapter of the study was reserved for examining the concept“mistake”in Swiss-Turkish Law of obligations which was affected in great amounts by the Roman Law like all the other law systems of the Continental Europe. In this part before all else declaration of mind and the concept“mistake”were mentioned generally also by mentioning the opinions in the doctrine. The necessity to give more importance to mind or declaration was considered in the context of“Doctrine of Confidence”which has been debated since 19fh Century. In the following part, after examining concepts the“mistake of declaration”,“motive mistake”and“basic mistake”, basical declaration mistakes and the mistake in necessary qualities of the contract which are put in order in the 24h and following articles of the Turkish Code of Obligations were examined In the last part of the second chapter, the effects of the mistake on the contracts which are put in order in the articles 25, 26 and 31 of the Turkish Code of Obligations. The study was finished by a conclision part in which the interacting points, similarities and differences of the“mistake”in Roman Law and Modern Turkish Law of obligations were mentioned,r«f* 13 182