Kadınların iş hayatına katılma tutumu: Nicel bir araştırma
Women's attitudes to participate in business life: A quantitative research
  1. Tez No: 815190
  2. Yazar: ZEYNEP BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kadın istihdamı, bir ülkenin gelişmişliğini ölçmede çok önemli bir faktördür. Çalışan kadınların işgücü piyasasının çeşitli sektörlerinde karşılaştıkları zorlukları kabul etmek ve ele almak zorunludur. Bu, karşılaştıkları sorunları hafifletmek için gerekli önlemlerin alınmasıyla sağlanabilir. Çalışmanın amacı, kadınların çalışma hayatına karşı tutumlarına dikkat çekmektir. Bu amaçla yapılan bu çalışmanın uygulama kapsamına Türkiye'de kamu ve özel sektör alanında çalışan kadınlar dahil edilmiştir. Belirlenen sektörlerde çalışan kadınlara yönelik olarak, toplam 34 sorudan oluşan anket çalışan kadınlara yönelik olarak uygulanmış ve toplam 453 kişiden elde edilen veriler, istatistiksel paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; kadınların işgücüne katılım oranını belirleyen faktörlerin yaş, eğitim, medeni durum gibi faktörlere göre değişiklik gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's employment is a very important factor in measuring the development of a country. It is imperative to acknowledge and address the challenges faced by working women in various sectors of the labor market. This can be achieved by taking the necessary measures to alleviate the problems they face. The aim of the study is to draw attention to the attitudes of women towards working life. For this purpose, women working in the public and private sectors in Türkiye were included in the scope of the application of this study. A questionnaire consisting of 34 questions was applied to women working in the specified sectors and the data obtained from a total of 453 people were analyzed through the statistical package program. As a result of the study; It was concluded that the factors that determine the female labor force participation rate vary according to factors such as age, education, and marital status.