Asprosin as a biomarker of metabolic syndrome & diabetes mellitus in Iraqi females
Irak kadınlarında metabolik sendrom ve diyabet mellitusunun biyomarkeri olarak asprosın
- Tez No: 815191
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
In this study there was an effort to investigate whether asprosin could be a valuable factor in managing type 2 diabetes mellitus (T2DM) and metabolic syndrome (MetS). They compared the lipid profiles, glucose levels, insulin levels, high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) levels, and glycated hemoglobin (HbA1c) levels in three groups: 40 individuals with T2DM, 40 people with MetS, and 50 healthy individuals used as controls. The results showed that both the T2DM and MetS groups had higher blood glucose and HbA1c levels compared to the control group, indicating poorer glycemic control in these patients. Additionally, increased insulin levels were observed in both the T2DM and MetS groups, which is a characteristic feature of insulin resistance, a key factor underlying both MetS and type 2 diabetes. Among the three groups, the individuals with MetS had the most distinct lipid profiles, which could contribute to their increased risk of cardiovascular complications. Furthermore, the study discovered that asprosin levels were significantly elevated in patients with both T2DM and MetS, suggesting a potential link between asprosin and the development of these conditions. Asprosin levels were found to be higher in those with MetS compared to those with T2DM, indicating a potential association between asprosin and the severity of MetS. The observed higher hs-CRP levels in patients with T2DM and MetS further support the notion that inflammation plays a crucial role in the pathogenesis of these metabolic disorders. The findings suggest that asprosin may play a pivotal role in the development of both T2DM and MetS, potentially sharing a common etiological pathway. Asprosin could be a promising target for further research to better understand its mechanisms of action and its potential as a therapeutic agent for managing these metabolic conditions. However, additional studies are needed to confirm these findings and explore the precise role of asprosin in the pathophysiology of T2DM and MetS.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada asprosinin tip 2 diabetes mellitus (T2DM) ve metabolik sendrom (MetS) tedavisinde değerli bir faktör olup olamayacağını araştırma çabası vardı. Lipid profillerini, glukoz seviyelerini, insülin seviyelerini, yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (hs-CRP) seviyelerini ve glise hemoglobin (HbA1c) seviyelerini üç grupta karşılaştırdılar: T2DM'li 40 kişi, MetS'li 40 kişi ve 50 sağlıklı bireyler kontrol olarak kullanıldı. Sonuçlar, hem T2DM hem de MetS gruplarının kontrol grubuna kıyasla daha yüksek kan şekeri ve HbA1c seviyelerine sahip olduğunu gösterdi, bu da bu hastalarda daha zayıf glisemik kontrole işaret ediyor. Ek olarak, hem MetS hem de tip 2 diyabetin altında yatan temel bir faktör olan insülin direncinin karakteristik bir özelliği olan hem T2DM hem de MetS gruplarında artmış insülin seviyeleri gözlendi. Üç grup arasında MetS'li bireyler, artmış kardiyovasküler komplikasyon risklerine katkıda bulunabilecek en belirgin lipid profillerine sahipti. Ayrıca çalışma, hem T2DM hem de MetS hastalarında asprosin seviyelerinin önemli ölçüde yükseldiğini keşfetti ve bu da asprosin ile bu durumların gelişimi arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu düşündürdü. Asprosin düzeylerinin MetS'lilerde T2DM'lilere göre daha yüksek bulunması, asprosin ile MetS'nin ciddiyeti arasında potansiyel bir ilişki olduğunu gösterir. T2DM ve MetS hastalarında gözlemlenen daha yüksek hs-CRP seviyeleri, inflamasyonun bu metabolik bozuklukların patogenezinde çok önemli bir rol oynadığı fikrini daha da desteklemektedir. Bulgular, potansiyel olarak ortak bir etiyolojik yolu paylaşan asprosinin hem T2DM hem de MetS gelişiminde çok önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Asprosin, etki mekanizmalarını ve bu metabolik koşulları yönetmek için terapötik bir ajan olarak potansiyelini daha iyi anlamak için daha fazla araştırma için umut verici bir hedef olabilir. Ancak, bu bulguları doğrulamak ve asprosinin T2DM ve MetS patofizyolojisindeki kesin rolünü araştırmak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.