İdarenin idari yargı kararlarının uygulanmasından doğan sorumluluğu
The Liability of administration due to not to enforce the decisions of administrative courts
  1. Tez No: 81521
  2. Yazar: EVREN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
152 ÖZET Bu çalışmada, idarenin idari yargı kararlarının uygulanmama sından doğan sorumluluğu incelenmiştir. Yargı kararlarının uygulanması hukuk devleti ilkesinin doğal bir sonucu olduğundan, konu ağırlıklı olarak idarenin kusursuz sorumluluğu yönünden ele alınmıştır. Buna göre; idare, yargı kararının imkansızlık nedeniyle uygulanamamasından ve kararı uygulamakla yükümlü personelin suç niteliği taşıyan“yargı kararını kasden uygulamama”eyleminden dolayı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. maddesi uyarınca sorumlu tutulmuştur. İdarenin sorumluluğunun çerçevesinin belirlenebilmesi amacıyla, ilgili kamu görevlisinin hukuki sorumluluğu da bu bağlamda irdelenmiştir. İdarenin, kendine özgü nitelikler taşıyan bu sorumluluğu nedeniyle açılan tazminat davaları idari yargıda görülmektedir. Bu husus dikkate alınarak, sözkonusu davaların sonucunda bu konuya özgü olarak ortaya çıkan hukuksal durumlar İdare Hukuku bakımından açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
153 ABSTRACT In this research, the liability of administration which is being taken place due to not to enforce the decisions of administrative courts was examined. To enforce the writs is a natural result of the principle of rule of law, therefore, the subject was mostly dealt with relating to faultless liability of administration. According to this, administration is held liable relating to the article 28 of Administrative Judgement Procedure Act for not to enforce the decisions of courts due to impossibility and the action of its personnel, who has to enforce decision, on delibaretely not to enforce decisions of courts which is an accuse. The legal liability of civil servant is also discussed by aiming to define the frame of the liabilty of administration. The compensation cases to be appealed due to that liability of administration that carrying original quality are judged in administrative courts. Legal situation, which is occured relating to this subject on noticing those mentioning facts was tried to be explained on the aspect of administrative law.