A hauntological approach to inheritance and proprietorship in The Turn of the Screw and The Portrait of a Lady
Yürek Burgusu ve Bir Kadının Portresi'nde mülkiyet ve mirasa musallatbilim üzerinden bir yaklaşım
- Tez No: 815258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez, Henry James'in Yürek Burgusu (1881) ve Bir Kadının Portresi (1898) eserlerinde miras, mülkiyet ve otorite kavramlarını, Jacques Derrida'nın hayaletbilimi ve Nicolas Abraham ve Maria Torok'un kuşaklararası hayalet teorileri çerçevesinde, spektral temalar olarak ele almayı amaçlamaktadır. Tez, başkahramanların servet veya mülk edinememeleri veya yönetemedikleri gerçeğinin ve mirasın hem sorumluluk hem de bu gerçeğin bir temsili olarak hayalet gibi başkahramanları ziyaret ettiğini savunmaktadır. Bu bağlamda başkahramanlara musallat olan üç temel figür bulunmaktadır: ekonomik güç sağlayan bir erkek; hem rakip hem anaç bir figür olan bir kadın; ne mülk edinebilen ne de terk edilebilen evler. Bu karakterlerin hayalet olarak temsilinin yanı sıra ana kahramanların da zamanla hayalete dönüştüğünü de söylemek mümkündür. Bu temsillerin biçimsel özellikleri ayrıca vurgulanmaktadır. Böylece bu tez biçimsel farklılıklarına rağmen bu metinlerin miras ve mülkiyet kavramlarına spektral bakışının sabit olduğunu iddia eder ve mülkiyet konularında ötekileştirilenlerin hayatlarına musallat olan hayaletlere dikkat çeker. Bu tez, James incelemelerinin, mülkiyet kavramını James'in eserlerinde temel bir kavram olarak değerlendirilmesini ve çoğunlukla fantezi türünden sayılmayan romanlardaki hayaletlerin incelemesini bir gereklilik olarak sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore inheritance, proprietorship, and authority as spectral themes in Henry James's The Turn of the Screw (1881) and The Portrait of a Lady (1898) through Jacques Derrida's concept of hauntology and Nicolas Abraham and Maria Torok's theory of transgenerational haunting. This thesis argues that the protagonists are haunted by their inability to own and manage their own properties and economic means and that this inability is a specter/phantom. In line with this, this study positions three ghosts for the protagonists: the benefactor who bestows the economic means, the woman who is both a competitor and a figure who bequeaths a collective trauma, and houses which cannot be owned or abandoned. By inheriting the economic means (and/or authority) at the same time as inheriting the inability to become independent proprietors, the protagonists witness proprietorship purely as a haunting phenomenon. Therefore, the novels point out the spectral forces working in the lives of those who have been Others in terms of ownership. This study also emphasises the stylistic choices of these representations, arguing that although the texts differ in their formal qualities, the narratives' positioning of inheritance and proprietorship as haunting concepts is constant. This study indicates the need to study ownership as a central theme in Henry James's oeuvre and to explore spectrality in novels not commonly deemed supernatural.