Hauntological engagements with the haunting house motif in Shirley Jackson's The Haunting of Hill House and Helen Oyeyemi's White is for Witching
Shirley Jackson'ın The Haunting of Hill House ve Helen Oyeyemi'nin White is for Witching eserlerinde musallat olan ev motifiyle musallatbilimsel etkileşimler
  1. Tez No: 833901
  2. Yazar: YAĞMUR SU KOLSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Shirley Jackson'ın The Haunting of Hill House (1959) ve Helen Oyeyemi'nin White Is for Witching (2009) romanlarında kendisi musallat olan ev (the haunting house) motifinin inşası ve karakterlerin dadanmalara olan cevaplarını Jacques Derrida'nın musallatbilim kavramı ışığında analiz etmektedir. Bu romanların musallatbilimsel bir okumasını yaparak, bu tez musallat olan ev motifinin Derrida'nın Marx'ın Hayaletleri'nde (1993) bahsettiği anlamda hayalet olarak yorumlanabileceğini ve karakterlerin bu musallat olan evlere yanıtlarının musallatbilimin temel gereksinimlerine bağlılıklarına göre değiştiğini ileri sürmektedir. Bu okuma, The Haunting of Hill House hayalet olan musallat ev ile başarısız bir iletişimi tasvir etmekteyken, White Is for Witching'in hakiki musallatbilimsel iletişimin erişilebilir bir olasılık olarak içerdiğini göstermektedir. Bu eserlerin yazıldığı zaman dilimini ve kültürel arka planı da göz önüne alarak bu tez musallat olan ev motifinin Gotik edebiyatta geçmişin ve şimdiki zamanın toplumsal sorunlarıyla ilgili daha büyük endişeleri musallatbilimin talimatlarıyla uyumlu bir şekilde ifade etmek için kullanıldığını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the construction of the motif of“the haunting house”and the characters' responses to the haunting in Shirley Jackson's The Haunting of Hill House (1959) and Helen Oyeyemi's White Is for Witching (2009) in light of Jacques Derrida's concept of hauntology. In doing a hauntological reading of these novels, thesis proposes that the haunting house motif can be read as a specter in the sense that Derrida introduces in his Specters of Marx (1993) and the characters' responses to the spectral haunting house vary in their adherence to the hauntology's main requirements for speaking with the specter. These readings have the purpose of illustrating that while The Haunting of Hill House portrays an unsuccessful communication with the haunting house as a specter, White Is for Witching features genuine hauntological engagement as an achievable possibility. While taking the novels' timeframes and cultural background into consideration, this thesis proposes that“the haunting house”motif in Gothic literature has been used to convey greater concerns about the social issues of the past and the present in a way that aligns with the hauntology's precepts.