The relationship between workplace connectivity and digital trust - an industrial perspective
İş yerinde bağlanabilirlik ile dijital güven arasındaki ilişki - endüstriyel bir bakış
  1. Tez No: 815259
  2. Yazar: OLAIDE ABIMBOLA RAYMOND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
İş yerindeki dijital bağlantının etkisi kesinlikle bilim ve iş alanlarında pek çok tartışma yarattı. Artan kaygı düzeyleri, çalışanların beklentilerine ve verimlilik, kaygı ve kariyer ilerlemesi biçimindeki çalışma alanı gerçeklerine duyulan dijital güvenin yetersiz dijital bağlantısıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak araştırma literatürü, işyeri bağlantısı ile dijital güven arasındaki bağlantı hakkında nispeten bilgi sağlar. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, internet bağlantısının, dijital platformların kullanılabilirliğinin ve teknolojik bilgi olan iletişim araçlarının dijital güven genelinde etkisini incelemektir. Çalışma ayrıca, herhangi bir internet bağlantısına bağlanmadaki memnuniyet düzeyini dijital güven düzeyi ile keşfetmeyi önerdi. Dijital güven derecesini ölçen e-Güven Anketi, teknoloji, insanlar ve süreç olmak üzere üç düzeyde düzenlenen on bileşene sahiptir. 36 farklı ülkeden toplam 5329 kişi bu çalışma için çevrimiçi anketi tamamladı. MANOVA'nın parametrik olmayan bir alternatifi olan Munzel-Bruner analizi, teknolojik bilgilerin her biri üzerinden dijital güven bileşenleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Mann-Whitney ve Kruskal Wallis analizi ile takip sonuçları, internet bağlantısının, dijital platformların mevcudiyetinin ve iletişim araçlarının dijital güveni etkileyen faktörler olduğunu gösterdi. Ek olarak, Spearman'ın korelasyon katsayısı, internet bağlantısı genelinde memnuniyet düzeyinin dijital güven ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The impact of digital connectivity in the workplace certainly generated a lot of discussion in the scientific and business areas. Elevated levels of anxiety have been linked to inadequate digital connectivity of digital trust in employee expectations and workspace realities in the form of efficiency, anxiety, and career progression. But the research literature provides relatively information on the connection between workplace connectivity and digital trust. Therefore, the purpose of this study is to examine the impact of internet connectivity, availability of digital platforms and means of communication being technological information across the digital trust. The study also proposed to explore the satisfaction level in connecting to any of the internet connectivity with the level of digital trust. The e-Trust Survey, which measures the degree of digital trust, has ten components organized into three levels: technology, people, and process. A total of 5329 people from 36 different countries completed the online survey for this study. Munzel-Bruner analysis which is non-parametric alternative of MANOVA was conducted on the components of digital trust across each of the technological information. Follow-up results with Mann-Whitney and Kruskal Wallis analysis showed that internet connectivity, availability of digital platforms and means of communication are affecting factors on digital trust. Additionally, Spearman's correlation coefficient revealed that level of satisfaction across the internet connectivity were correlated with digital trust.