İlkokul öğrencilerinin dijital hikâye okuryazarlığında STEM etkinlikleri: Bir karma desen araştırması
STEM activities in digital story literacy of primary school students: A mixed pattern research
  1. Tez No: 815284
  2. Yazar: MURAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, dijital hikâye okuryazarlığında kullanılan STEM etkinliklerinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin, 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerilerine, dijital okuryazarlıklarına ve Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıklarına etkisini tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Karaman ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma karma yönteme göre kurgulanmış olup, açıklayıcı desende yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda deneme öncesi modellerden tek grup ön test-son test uygulanmış, nitel boyutunda ise durum çalışması tercih edilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında 10-12 yaş grubu öğrencileri için dijital okuryazarlık ölçeği, Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık ölçeği, 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerileri ölçeği, nitel veriler için ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin, analizinde, non-parametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nicel bölümde ulaşılan bulgulara göre; araştırmada kullanılan ölçeklerin öntest-sontest puanları arasında sontest lehine istatistiksel düzeyde anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda dijital hikâye okuryazarlığı ile STEM uygulamaları, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini olumlu yönde etkilediği ve Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıklarının gelişimini desteklediği bulgularına ulaşılmıştır. Nitel bulgular incelendiğinde ise; öğrencilerin dijital teknoloji kullanımlarını olumlu yönde etkilediği, arkadaşlarıyla etkili iletişim kurarak eğlenceli vakit geçirdikleri, teknoloji alanında gelişim sağladıkları görülmüştür. Ayrıca etkinlikler sonrasında öğrencilerin yapılan uygulamanın çeşitli alanlarında zorluk yaşadığı, okuma, yazma ve dil becerilerinin geliştiği, STEM ile teknoloji entegrasyonun öğrenci ilgi ve motivasyonunu artırdığı belirlenmiştir. Araştırmamızda dijital öykülemede kullanılan STEM etkinliklerinin öğrenciler tarafından beğenildiğini ve öğrencilerin sosyalleştiğini görülmektedir. Bu nedenle, bu uygulamanın öğretmenlerin derslerinde ve ders dışı çalışmalarında kullanmaları için yararlı olabileceği düşünülmekte ve önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the effects of digital story literacy that used STEM activities on the 21st century learning and renewal skills, digital literacy and awareness of Web 2.0 tools of primary school 4th grade students. The implementation process of the research was carried out with 4th grade students studying in a public school in the province of Karaman in the 2021-2022 academic year. Embedded design from mixed method research was used in the research. In the quantitative dimension of the research, one group pretest-posttest was applied from the pre-experimental models, and case study was preferred in the qualitative dimension. Digital literacy scale for 10- 12 age group students, awareness scale for Web 2.0 tools, 21st century learning and renewal skills scale, and semi-structured interview form for qualitative data were used for quantitative data. While Wilcoxon signed-rank test was used that is non parametric tests in the analysis of quantitative data, content analysis method was preferred in the analysis of qualitative data. According to the findings reached in the quantitative section; a statistically significant difference was found in favor of the posttest between the pretest and posttest scores of the scales used in the study. As a result of the research, it was found that digital story literacy and STEM practices positively affect students' 21st century skills and support the development of their awareness of Web 2.0 tools.When the qualitative findings were examined; it has been revealed that students have a positive effect on the use of digital technology, they have a fun time by communicating effectively with their friends, and they develop in the field of technology. In addition, after the activities, it was determined that the students had difficulties in various areas of the application, their reading, writing and language skills were improved and the integration of STEM and technology increased student interest and motivation. In this research, it is observed that the STEM activities used in digital storytelling were liked by the students and that the students became socialized. For this reason, it is thought and recommended that this application can be useful for teachers to use in their lessons and extracurricular work.