Bireylerin mesleki olgunluk düzeyleri ile anne babalarının tutumlarını algılamaları arasındaki ilişki
The Relationship between the levels of individuals vocational maturity and their perception of parental attitudes regarding them
  1. Tez No: 81529
  2. Yazar: AŞKIM BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
76 ÖZET Bireylerin farklı anne-baba tutumlarını algılamaları ile mesleki olgunluk arasındaki ilişkiyi cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey değişkenleri açısından incelemek bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırma, karşılaştırmalı betimsel modele dayalı korelatif bir çalışmadır. Araştırma, Ankara'da bulunan Yeşilöz Lisesi, Kurtuluş Lisesi ve Deneme Lisesi'nde öğrenim gören 202 kız ve 183 erkek olmak üzere toplam 385 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Yeşilöz Lisesi alt, Kurtuluş Lisesi orta ve Deneme Lisesi üst sosyo-ekonomik düzeyleri temsil etmektedirler. Çalışmada, iki ölçek kullanılmıştır. Bunlardan birisi“Meslekî Olgunluk ölçeği”, diğeri“Anne-Baba Tutum ÖlçeğP'dir. Aynca, katılımcılar hakkında bilgi toplamak amacıyla ”Kişisel Bilgi Formu" da kullanılmıştır. Anne-Baba Tutum Ölçeği, demokratik, koruyucu-istekçi ve otoriter alt ölçeklerinden oluşmaktadır. Bu ölçeklerin öğrencilere uygulanması ile elde edilen puanlar, iki faktörlü, varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon katsayısı teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Çözümleme sonucunda, kız ve erkek öğrencilerin meslekî olgunluk düzeyleri arasında kız öğrenciler lehine anlamlı fark bulunmuştur. Meslekî olgunluk ile demokratik anne-baba tutumu arasında.001 düzeyinde olumlu,koruyucu-istekçi anne (.05) ve baba (.001), otoriter anne (.001) ve baba (.01) arasında olumsuz ilişki bulunmuştur. Ayrıca, bireylerin anne-baba tutumlarını algılama düzeylerinde cinsiyet ve SED'e göre farklılaşma olup olmadığı da incelenmiştir. Sonuç olarak alt SED'den gelen erkek öğrencilerin annelerini tüm SED gruplarında yer alan diğer kız ve erkek öğrencilere göre daha otoriter algıladıkları bulunmuştur.77 Bu bulgular, meslekî rehberlik kapsamında tartışılmış, anne- babalara ve araştırıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY The purpose of this study is to investigate the relationship between Vocational Maturity and Perception of different parental attitudes regarding the variables of Sex and Socio-economic Status (SES). This research is a correlative study based on Comparative Descriptive Model. For this purpose 385 students; 202 female and 183 male were selected from Yeşilöz High School, Kurtuluş High School and Deneme High School representing high, average and low socio-economic status. Two scales were used. One of them is“Vocational Maturity Scale”and the other one is“Parental Attitude Scale”. In addition“Personal Information Form”was used to collect demographic data about the group. Parental Attitude Scale, consists of“Democratic”,“Protective-demanding”and“Authoritarian”subscales. The scores obtained by the administration to these scales on the students are processed by using Two Factor Variance Analysis (ANOVA) and Pearson Correlation coefficient techniques. The results showed that the mean scores of Vocational Maturity Scale oftained by the female students were significantly higher than those of the male students. A positive correlation coefficient was found between the scores of Vocational Maturity Scale (VMS), and the scores of democratic subscale79 whereas the correlations between the scores of VMS and the scores of protective-demanding and authoritarian subscaies negative but were significant at the 0.05 level. Besides, it deals with, whether there is a difference in perception of parent's attitudes according to sex and SES or not. The result show that, male students from low SES perceive their mothers as more authoritarian than the other male and female students from other socio-economic statuses. All these findings are discussed and some suggestions hove been made evaluated within the perspective of Vocational Guidance.