İnternet öğretiminde bireysel çalışma ve grupla öğrenme yöntemlerinin etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of teaching internet individually and learning with group work
  1. Tez No: 81528
  2. Yazar: HASAN FAHRİ VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
BOLUM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın genel bir özeti yapılarak, araştırma problemine ilişkin bulguların sonuçları verilmiş ve öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. ÖZET Bu araştırma ile internet öğretiminde bireysel çalışma ve grupla öğrenme yöntemlerinin etkililiğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma problem, yöntem, bulgular ve yorumlar ile özet, sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölüm olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın kuramsal kısmı için literatür tarama modeli, deneysel kısmı için öntest-sontest gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın başında, hedef davranışlar saptanmış; bu hedef davranışlar doğrultusunda başarı testi geliştirilmiş; grupların oluşturulması için kişisel bilgileri öğrenmek üzere bilgi formu düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi EPÖ-1 ve EPÖ-3 bilgisayar dersi alan öğrencilerden 36 kişi oluşturmuştur. Deneysel çalışmanın başında bilgi formu, başarı testi ve tutum testi tüm öğrencilere uygulanmıştır. EPÖ-1 ve EPÖ-3 sınıflarında bulunan öğrenciler bilgi formundan elde edilen bilgisayar bilgisi ve kullanma süresi, bildiği yabancı dil düzeyi, internet kullanıp kullanmadığı, cinsiyet bilgileri ve bilgisayar dersi birinci Ara Sınav notundan aldıkları notlar gözönüne alınarak“bireysel çalışma”ve“grupla öğrenme”olmak üzere dokuzar kişilik 2 gruba ayrılmıştır. Yine Grupla Öğrenme grubu üçer kişilik alt çalışma gruplarına ayrılmıştır. 6768 Uygulama sırasında, her gruba araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi yaprakları ve çalışma yönergeleri dağıtılmış; öğrencilerin bu çalışma yönergelerini izlemeleri ve yaptıkları çalışmadan elde ettikleri bilgileri yazmaları istenmiştir. Deneysel çalışma 4 hafta süreyle uygulanmış, araştırmanın sonucunda başarı testi ve tutum aracı tüm öğrencilere tekrar uygulanmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, madde analizi, t-testi ve ANCOVA testi uygulanarak çözümlenmiştir. Çözümleme sonucunda elde edilen veriler tablolarla gösterilmiştir. Araştırmada bireysel çalışma ve grupla öğrenme yöntemi uygulanan gruplar arasında başarı ve tutum açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır, öğrenci başarılarında, farklı yöntem uygulanması cinsiyetler arasında da bir farklılığa yol açmamıştır. EPÖ-1 ve EPÖ-3 sınıflarında grupla öğrenme yönteminin uygulanması sonucunda yapılan başarı testi puanlarının aritmetik ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu da öğrencilerin akademik yaşantılarının öğrenmeye etkisi olduğu şeklinde yorumlanabilir. SONUÇ Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak ve sınırlılıklar gözönünde bulundurularak belirlenen sonuçlar şunlardır:. Internet öğretiminde, bireysel çalışma ve grupla öğrenme yöntemi ile öğrenen öğrencilerin başarıları arasında;. internet öğretiminde, öğrencilerin başarıları ile cinsiyetleri arasında;. İnternet öğretiminde, bireysel çalışma ve grupla öğrenme yöntemi ile öğrenen öğrencilerin tutumları arasında;
Özet (Çeviri)
SUMMARY VURAL, Hasan Fahri, (1999), Evaluation of Effectiveness of Teaching internet Individually and Learning with Group Work. MSc, Advisor: Assoc. Prof. Dr. Hafize Keser, VIII-140 pg. In this research, it was purposed to determine the effectiveness of teaching internet with group work and individual learning methods. Searching literature method test was used in theoretical part and pre-test, post-test group model was used for experimental part of the research. At the beginning of the experimental study, the objectives were determined. A questionnaire, an achievement test, developed according to the objectives, and an attitude test were applied. After analysing the questionnaire about personal information, considering sex, computer and internet use, foreign language level, the students were separated into two groups. One of the groups studied with the group work method while the other group learned individually. 36 students involved in this research from 1st and 3rd levels of Educational Programming and Teaching Department of Education Faculty in Ankara University In application process, work direction sheets prepared by the researcher were delivered. During the experimental study, they were asked to follow the directions. This experimental study was applied for four weeks, 12 lessons. Finally, the achievement and attitude tests were applied to both groups again. The obtained data from these tests were analysed using item analysis, frequency, percentage, average, standard deviation, t-test and ANCOVA. The results, indicated that ti sse ?s no statistical difference between individual and group work learning method??' referring to their achievements and attitudes. There is no difference bet^ eeıı students' achievements and attitudes regarding their sexes, either. However f here is a remarkable difference in the average of achievement and in attitur» s between 1st and 3rd level students in learning with group work on behalf of the 3 rd level.,1 YtlKSEKtteP **