Zihinsel engelli çocukların diğer çocuklarla iletişimi ve kaynaştırılması üzerine bir inceleme
A Research of mentally handicapped children's communication and integration with the other children
- Tez No: 81530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Toplum içinde yaşam ve sosyalleşme iletişim ile ilişkilendirilebilir. Zihinsel engelli çocuklar da toplumun birer parçası olarak iletişime girer, iletişimi sürdürür ve rollerinin gereğini yerine getirirler. Zihinsel engelli çocuklar, günlük yaşamlarında sosyalleşme ve eğitim sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Bu çocukların yaşıtları ve toplumsal çevreleriyle iletişim problemleri sorunun sosyalleşme boyutunu oluştururken; kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlar sorunun eğitim boyutunu göstermektedir. Çalışmada, zihinsel engelli çocukların diğer çocuklarla iletişim ve kaynaştırma problemlerinin tespitine yönelik niteliksel ve niceliksel inceleme yapılmıştır. Niteliksel incelemede dünyada ve ülkemizde kaynaştırma eğitiminin nasıl işlediği araştırılmıştır. Niceliksel inceleme kısmında ise araştırma grubunun kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları ve yaklaşımları ele alınmıştır. Kaynaştırma eğitimi etkin işlerliğe sahip olduğunda zihinsel engelli çocukların entegrasyonunda olumlu bir rol oynayacaktır. Ancak, toplumsal ideoloji ve tutumların davranışa dönüşmesindeki ara etkenler, ülkemizde kaynaştırma eğitiminin başarısını engellemektedir. 218
Özet (Çeviri)
Social life and child socialization in society can be related with communication. As everybody, mentally handicapped children continually communicate with others and play their social roles in organized environments like family and school. Handicapped children face with socializational and educational problems in their daily lives. While these children's communication problems with their peers form socialization dimension of the issue under question, attitudes towards the mainstream indicates the education dimension. In this thesis, the communication and integration problems between handicapped and non-handicapped children tried to be determined/found by qualitative and quantitative researches. By the qualitative analysis, the mainstreaming process all around the world and in our country tried to be understood. Also, research group's attitudes and approaches to the mainstreaming were analyzed by the quantitative research. It's found out that, when mainstreaming has an effective function, it will also play a positive role for handicapped children's integration. But, there are some interval factors between social ideology, attitudes and behaviors and the factors effects the success of mainstreaming in our country. 219 t**