İlköğretim öğretmeni yetiştirme ve istihdamında planlama sorunları
Problems of planning in training and employment of primary school teacher
- Tez No: 81531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Araştırmada; ilköğretim öğretmeni, yetiştirme ve istihdamına ilişkin politikalar ve uygulamalar kalkınma planlarına göre tespit edilmiştir. Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planı dönemine kadar olan kısım önce verilmiş, Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planı dönemi sonra verilmiştir. Yedinci Plan dönemi ülke, bölgeler ve köy-kent düzeyinde ele alınmıştır. Genelden özele doğru gidilen araştırmada en son, Ankara ilinde ilköğretim öğretmeni istihdamında yaşanılan planlama sorunlarının neler olduğu tespit edilmiştir. Ankara ili verilerinin toplanmasında anket uygulanmış, veriler yüzde ve frekanslar haline dönüştürülmüştür. Yapılan araştırma sonucunda Türkiye'de ilköğretim birinci kademe öğrenci nüfusuna göre öğretmen dağılımı bakımından en şanslı bölge İç Anadolu Bölgesi, en az öğretmen istihdam edilen bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak tespit edilmiştir. Daha sonra bölgeler tek tek incelenmiştir. Marmara Bölgesi'nde ülkedeki ilköğretim öğrenci nüfusunun %17'si öğrenim görmekte iken öğretmen nüfusunun %19'u görev yapmaktadır. Bölgede bir öğretmene düşen öğrenci sayısı en düşük ilin Edirne, en yüksek ilin İstanbul olduğu görülmüştür. İç Anadolu Bölgesi öğretmen sayısı açısından en avantajlı bölge olup ülke genelindeki öğretmen nüfusunun %22'si bölgede görev yapmaktadır. Ancak öğretmenlerin bölge içindeki illere dağılımında dengesizlikler vardır. Akdeniz Bölgesi'nde ülkedeki öğrenci nüfusunun %22'si öğrenim görürken, öğretmenlerin %12'si görev yapmaktadır. Güney doğu Anadolu Bölgesi okullaşma oranı en düşük bölgedir. Bölgede öğrenim gören öğrenci sayısı ülkenin %15'ni oluşturmaktadır. Şırnak ilinde öğrenim gören öğrencilerin sayısı Batman ilinde öğrenim gören öğrencilerin sayısının neredeyse iki katıdır. Buna karşın Şırnak'ta görev yapan öğretmenlerin sayısı Batman'da görev yapanların yansı kadardır. Doğu Anadolu Bölgesin'de de öğretmenlerin illere dağılımlarmda dengesizlikler vardır. Bu bölgede öğretmen sayısı bakımından en avantajlı il Tunceli, en dezavantajlı il ise Ağrı'dır. Karadeniz Bölgesi'nde ülkenin öğretmen nüfusunun %13'ü görev yapmaktadır. Bölgede köylerde görev yapan öğretmenlerin oranı kentlerde görev yapan öğretmenlerin oranından fazladır. Karadeniz Bölgesi'nde bir öğretmene düşen öğrenci sayısı açısından en şanslı il Amasya, en şansız il ise Samsun'dur. Ege Bölgesi IXokullaşma oranı açısından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sıradadır. Bölgede öğrenci nüfusuna paralel bir öğretmen nüfusu vardır. Ancak öğretmenlerin bölge içindeki illere dağılımlarında dengesizlikler vardır. Bir öğretmene düşen öğrenci sayısı en düşük il Aydın, en yüksek il ise Afyon'dur. Ankara ilinde ilköğretim birinci kademe öğrenci nüfusuna göre bir öğretmene düşen öğrenci sayısı en düşük ilçeler Güdül ve Ayaş ilçeleridir.. Buna karşın en az öğretmen, istihdam edilen ilçe Şereflikoçhisar'dır. Merkez ilçelerden seçilen okullardan bazıları öğretmen sayısı bakımından oldukça avantajlı bazıları ise oldukça dezavantajlıdır. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the research, polices and implementations, related to the training and employment of primary school teacher are determined according to the development plans. First the section covering the period until the Seventh Five Year Development Plan is presented and then, the Seventh Five Year Development Plan period is given. The Seventh Plan period is taken as study topic at country, regions and village-city levels. Lastly, planning problems experienced in employment of primary school teachers in the city of Ankara, are determined. At the end of the research work conducted, with respect to teacher distribution according to the first level primary school student population, the Central Anatolian Region is determined to have the greatest chance, and South East Anatolian Region as the region having the lowest teacher employment. The Marmara Region is the region that has the highest rate of schooling. It has been observed that, the number of students per teacher in the region, is the lowest in the city of Edirne and highest in the city of Istanbul. Central Anatolian Region is the most advantages region with respect to number of teachers and 22% of the total teachers of the country are assigned to duties in this region. In the Mediterranean region, 22% of the total student population of the country are attending schools and of the total teacher, 12% are providing educational services in this region. Southeast Anatolian Region is the region where the schooling rate is the lowest. Unbalance with respect to distribution of teachers within the country is observed. In Eastern Anatolian region too, unbalance with respect to distribution of number of teachers is observed. The city having the most advantage with respect to number of teachers is Tunceli and the one least advantageous is the city of Ağrı. In the Black Sea region, 12% of the teachers of the country are assigned to positions. The rate of teachers supplying educational services in villages of the region is more than the teachers that are supplying educational services in the cities. Aegean region is in the second row after Marmara Region, with respect of schooling. The number of student Per teacher in the region is lowest in the city of Aydın and highest in the city of Afyon. In the city of Ankara, the sub-towns where the lowest number of teacher Per student prevails, are the Güdül and Ayaş sub-towns. The sub-town where there are the highest teacher employment is Şereflikoçhisar.,