Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme programlarının incelenmesi: Türkiye-Belçika karşılaştırması
Examination of physical education and sport teacher training curriculums in conformity process to European Union: Comparison of Belgium and Turkey
  1. Tez No: 279525
  2. Yazar: DUYGU HARMANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı; Avrupa Birliği'nin kurucu ülkelerinden olan Belçika ile Türkiye'deki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırmalı olarak incelenerek, programlardaki benzerlik ve farklılıkların ortaya konmasıyla beden eğitimi ve spor öğretmenliği alanındaki eksiklik ve yeterliliklerin belirlenmesidir.Bu araştırma, konusu gereği ülkelerarası karşılaştırmalı eğitim çalışmasıdır. Görüşme, gözlem ve doküman analizi yoluyla yapılan nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmada verilerin analizi için kısmen sayısal işlemlere de başvurulmuştur.Araştırma için Belçika'da merkezi sistem olmaması nedeniyle Flaman Topluluğu ele alınmış ve bu bölgedeki Ghent Universitesi, Leuven Üniversitesi ve Brüksel Üniversitesi ile Katho Zuid West Vlaanderen Hogeschool değerlendirmeye alınmıştır. Öte yandan Türkiye'deki merkezi sistem uygulaması nedeniyle mevcut beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme programı incelemeye alınmıştır.Araştırmada ortaya koyma, açıklama, analiz etme ve önerilerde bulunma tekniklerinin yanında kısmen dikey yaklaşım; ağırlıklı olarak yatay yaklaşım kullanılmıştır. Bu anlamda, çalışma kapsamında bizzat araştırmacı tarafından ziyaret edilerek incelenen Ghent, Leuven ve Brüksel Üniversiteleri ve Katho Zuid-West-Vlaanderen Hogeschool ile ülkemizdeki beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme müfredatları araştırma soruları çerçevesinde yan yana getirilmiş ve yatay yaklaşım kullanılarak benzerlik ve farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır.Belçika'daki mevcut uygulamalar incelendiğinde ilköğretim ve ortaöğretimin alt basamağında ve ortaöğretimin üst basamağında beden eğitimi öğretmenliği programlarında farklı eğitim sisteminin sunulduğu belirlenmiştir. Üniversiteye ya da yüksekokula girişte Belçika Flaman Topluluğunda herhangi bir ön şart olmadığı bunun yerine birimlerin bilgilendirme toplantısı yaptığı ve ortaöğretim diploması ile direk kayıt yapılabildiği bilgisine ulaşılmıştır. Brüksel Üniversitesi, Leuven Üniversitesi ve Ghent Üniversitesi lisans programları ve Türkiye'deki beden eğitimi ve spor öğretmenliği programlarında alan bilgisi derslerinin ağırlıklı olduğu buna karşılık Katho Zuid West Vlaanderen'de ise derslerin meslek bilgisi ağırlıklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Brüksel, Leuven ve Ghent Üniversitelerinde sunulan farklı master programları ile öğrencilere farklı iş alternatifleri sunulurken Katho Zuid West Vlaanderen'de ve tüm yüksekokullarda ikinci eğitim konusu zorunlu tutularak ikinci bir alanda da uzmanlaşma sağlanması ve istihdamın kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra ülkemizdeki öğretmenlik uygulaması dersinin saati de Brüksel, Leuven ve Ghent Üniversitelerinde ve Katho Zuid West Vlaanderen yüksekokulundakinden oldukça azdır. Araştırmada bu bulgular çerçevesinde çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; to compare Physical Education and Teacher Training curriculums of Belgium one of the member country of European Union and Turkey and defining likeness and differences in this area.This research is cross country comparative education. Conversation, observation and documentation analyzes have been used in this research. Because of Belgium has not one type educational system Flemish Part has chosen and in that region University of Ghent, University of Leuven and University of Brussels (VUB) and Katho Zuid West Vlaanderen Hogeschool evaluated. On the other hand, Turkey has one standard curriculum so that one evaluated.Observations and conversation made by researcher and the universities and hogeschool visited by researcher. The curriculums of University of Ghent, Leuven and Brussels and Katho Zuid West Vlaanderen Hogeschool analyzed and likeness and differences are defined.There is a diffrences between primary school and higher secondary school educational systems. There isn?t entrance exam to university or hogeschool but only opening day (information meetings) and secondary education diploma is enough. Area Knowledge lessons are more nominal in the curriculum of University of Brussels, Leuven and Ghent and also Turkey but in Katho Zuid West Vlaanderen Professional Knowledge lessons are more nominal. University of Brussels, Leuven and Ghent offers different master programs for different job opportunities on the other hand in Katho Zuid West Vlaanderen (the same for all hogeschools) there is ?Tranining Unit 2? to make easier finding a job. Also, the hours of teaching practice lesson is less in Turkey when we compare with the other curriculums.