Primer jeneralize epilepsili hastaların birinci derece yakınlarında epilepsi ve eeg incelemesi
The relationship of familial eeg characteristicswith age and gender in primary generalized epilepsy
  1. Tez No: 815315
  2. Yazar: ÖZLEM BİZPINAR MUNİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FEVZİ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Epilepsi temel olarak etiyolojisinde birçok faktörün rol oynadığı, elektriksel olan bir grup beyin fonksiyonu bozukluğudur. Primer jeneralize epilepsiler hakkında ise fokal epilepsilere göre daha az şey bilinmektedir. Bunların çoğu formunun genetik temellere dayandığı düşünülmektedir. Son yıllarda epilepside de genetiğe olan ilgi artmıştır, aile çalışmaları ve epidemiyolojik çalışmalar ile epilepsinin bazı formlarının kalıtsal olduğu gösterilmiştir. Elektroansefalografi (EEG) ise serebral biyoelektrik aktiviteyi ve buradaki değişiklikleri gösteren en önemli tetkiklerdendir. Bu çalışmanın amacı tipik EEG bulgusu gösteren primer jeneralize epilepsi hastalarının EEG'leri ile bu hastaların 1. derece yakınlarının EEG'leri incelenerek, buradaki genetik etkinin gösterilmesidir. Yöntem: Nöroloji polikliniğine başvuran epilepsi hastaları arasından International Classification of Epilepsy and Epileptic Syndromes (ILAE -1998) kriterlerine göre primer jeneralize epilepsi tanısı almış hastalar seçildi. Bu hastaların arasından ulaşılabilen 1. derece yakınlarında da EEG incelemesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 100 hasta (59 kadın, 41 erkek) alındı. Bu hastaların nöbetleri primer jeneralize tipte olup, jeneralize tonik klonik nöbet, miyoklonik nöbet, absans nöbet veya bunların kombinasyonları şeklinde prezente olmaktaydı. Yüz primer jeneralize epilepsili hastanın ulaşılabilen 219 birinci derece yakınının EEG'leri incelendi. Bunların 10'unda nöbet, 48'inde ise EEG patolojisi saptandı. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda primer jeneralize epilepsili hastaların serebral bioelektrik aktivite özelliklerinin istatistiksel olarak desteklenmemekle birlikte yaşa ve cinsiyete göre önemli bir farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Bu da epileptogenez üzerindeki etkisi ve serebral duyarlılıktaki farklılıkların anlaşılması için daha ayrıntılı genetik incelemelerin gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Epilepsy is basically a group of electrical brain dysfunctions, in which many factors play a role in its etiology. Less is known about primary generalized epilepsies than focal epilepsies. Most forms of them are thought to have a genetic basis. In recent years, interest in genetics has also increased in epilepsy, and family studies and epidemiological studies have shown that some forms of epilepsy are inherited. Electroencephalography (EEG) is one of the most important examinations that show the cerebral bioelectric activity and the changes therein. The aim of this study is to examine the EEGs of primary generalized epilepsy patients with typical EEG findings and the EEGs of their first-degree relatives, and to show the genetic effect here. Method: Patients diagnosed with primary generalized epilepsy according to the International Classification of Epilepsy and Epileptic Syndromes (ILAE-1998) criteria were selected among epilepsy patients who were admitted to neurology outpatient clinic. EEG examination was performed in the first-degree relatives of these patients who could also be reached. Results: One hundred patients (59 females, 41 males) were included in the study. The seizures of these patients were primary generalized type (PGE), which presented as a generalized tonic-clonic seizure, myoclonic seizure, absence seizure, or combinations of these. Two hundrednineteen first-degree relatives of 100 patients with PGE, who could be reached, were examined with EEGs. Ten of them had seizures and 48 of them had EEG pathology. Conclusion: As a result of this study, it was understood that the cerebral bioelectrical activity characteristics of patients with PGE showed a significant difference according to age and gender, although this was not supported statistically. This shows the necessity of more detailed genetic studies in order to understand its effect on epileptogenesis and the differences in cerebral sensitivity.