Hz. Peygamberin beşeri yönü
Human side of the prophet
- Tez No: 81534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
ÖZET“Hz.Peygamberin Beşeri Yönü”adlı tez, bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Problemin mahiyeti ele alındıktan sonra beşer kavramı tanımlanmaktadır. Daha sonra İslamın dışındaki dinlerde ve İslam öncesi Araplarda dini şahsiyetlerin algılanışı ortaya konmaktadır. Bu konular problemin temeilendirümesi açısından önem arzetmektedir. Birinci bölüme Hz.Peygamberin beşeriyeti bağlamında bazı peygamberlerin beşeri yönlerinin tetkiki ile başlanmaktadır. Burada en fazla beşeri özellikleri vurgulanan peygamberlerden bir kaçı örnek olarak verilerek konunun arkaplanı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra bu bölümün ana konusunu oluşturan Hz.Peygamberin beşeri görünümü ele anılmaktadır. Burada Hz.Peygamberin her türlü olağanüstülüklerden uzak, insan peygamber görünümü Kur' ani açıdan izah edilmektedir. Kur' an' da onun hiçbir olağanüstü özelliğinden bahsedilmediği görülmektedir. O da diğer insanlar gibi tabiatına ait zaaflara sahip olduğu gibi, beşer oluşunu terettüp eden teklif, bilgisinin ve gücünün sınırlılığı, unutma ve yanılma ve ölüm gibi zaaflara maruz kaldığı müşahede edilmektedir. ikinci bölümde konunun hadisler açısından değerlendirilmesine geçilmekte ve hadislerin telkin ettiği peygamber imajı verilmeye çalışılmaktadır. Kaynak kritiğinden sonra bu kaynaklarda Hz.Peygamberin beşeri özeliklerini ortaya koyan rivayetler marifetiyle onun beşeri özellikleri vurgulanmaya çalışılmıştır. Metin itibariyle bunlar Kur' ani esaslarla uyum gösterdiklerinden dolayı bu rivayetlerin isnad tetkikine girilmesine gerek görülmemiştir. Bu bölümün diğer bir kısmında ise Hz.Peygamberi beşerüstü gösteren rivayetler genelde isnad tetkikleri de yapılmak suretiyle eleştirel bir yaklaşımla değerlendirmeye tabi tutulmuş ve bu rivayetlerin Kur' an, sahih sünnet, akim bedihi gerçekleri ve realiteyle ne derece uyuştukları kritik edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Hz.Peygamberin beşeri yönüne ilişkin İslam bilginlerinin görüşleri verilmiştir. Bu nedenle Hz.Peygamberin fiileri ve içtihadı konusunda Fıkıhçılarm değerlendirmelerine yer verilirken, onun ismetiyle ilgili olarak da kelami ekollerin mensublarmın görüşleri ele alınıp değerlendirilmiştir. Hz-Peygamberin nurdan yaratıldığı görüşünü ifade eden“Nur-ı Muhammedi”kavramı da tasavvufçularm bakış açısının bir ürünüdür. Onların da bu konudaki görüşlerinden hareketle Hz.Peygamberi kendi pencerelerinden nasıl gördükleri izah edilmeye çalışılmıştır. 408
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The PhD dissertation titled“Human Side of The Holy Propfet”consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, after treating of the nature of the problem, the term beşer/human is analyzed. Then the conception of religious figures in Arabs before Islam and other religions are presented. These aspect are significant in lying basis in the subject The first chapter begins with human side of some prophet in comparison to our prophet. Later human side of the Prophet Muhammed is analyzed. At that point, human side of the Prophet that is free from all supernatural events is tackled from the swanic perspectine. We find that the Holy Qur'an doesn't speak of any supernatural side of the Prophet. He, like after human being, suffers from some humanly short ceming such as limitation in power, forgetfulness, making mistake, death, etc. In the second chapter, the subject is evaluated from the perspectine of hadith and the image hadith give us is assessed. After criticising the sources through the hadiths giving the human aspects of the prophet we tried to show his human sides. As these narrations are in conformily with the Qur'anic verses. We needn't surney the isnat. İn this chapter the narrations which attributed the prophet supernatural traits are analyzed and criticised under the a priory realities of intellect, the Qur'an and authentic sunnah. In chapter three, the opinions Muslim scholars are given. While we analyzing the ideas of lawyers/Jurists about Prophet's ijtihad on the one hand, we evaluated the opinions of teologians about his innocence/Ismah on the other. The term“Nur-i Muhammedi”reflects the point of views of mistics Who believe that the Holy Prophet was created from nur/light Here we analyzed their understanding of Prophet by emphesising their opinions on this subject. 409