Between two capitals: Infrastructure, architecture, and urbanism on the Ottoman Orta Kol
İki başkent arasında: Osmanlı Orta Kolunda altyapı, mimari ve şehirleşme
- Tez No: 815330
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez, 18. yüzyıla kadar Orta Kol üzerinde Edirne ve İstanbul arasındaki mimarlık ve şehir tarihini incelemektedir. İstanbul ve Edirne üzerine yapılan akademik çalışmaların, bu iki şehrin arasındaki kasabaların önemini kısmen göz ardı etmesi nedeniyle bu çalışmanın bölgenin tarihine ışık tutması umulmaktadır. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin iki başkenti arasında ve Batı'ya giden ana arter üzerinde konumlanmanın, yerleşim yerlerinin kentleşmesi üzerine etkileri imar saikleri ve hamilik ile birlikte durulmaktadır. Bölgenin Osmanlı kontrolüne geçmeden önceki tarihi kısaca sunulduktan sonra, Osmanlı döneminde yolun kullanımı, güzergâh değişikliği, menzil noktaları ve yolun işlekliğini sağlamaya yönelik yapılan altyapı çalışmaları ile alınan güvenlik önlemleri irdelenmektedir. Seyyahların, İstanbul'un, Osmanlı sarayının ve ordusunun iaşesi için kasabaların sahip olduğu roller ile bu yerleşim yerlerinin oluşturduğu ağlar belirtilmiştir. Geri kalan bölümlerde sırasıyla İstanbul'dan Edirne'ye kadar her biri birer menzil noktası oluşturan yerleşimlerin mimarî ve şehirleşme tarihleri incelenmiştir. Sunulan bilgiler ışığında inşaat dönemlerini II. Mehmed dönemi, I. Süleyman ile II. Selim dönemleri ve 17. yüzyıl olarak üç ana bölüme ayırmak mümkündür. Sonuç olarak, imparatorluk için hayatî bir öneme sahip olan yol ve üzerindeki kasabaların hızlı bir şekilde büyüdüğü ve bunların sarayın ağırlıklı olarak Edirne'de bulunduğu 50 senelik bir sürenin ardından İstanbul'a 1703'te kesin dönüşüne kadar önemini koruduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the architectural and urban history between Edirne and Istanbul on the Orta Kol until the 18th century. Since academic studies on Istanbul and Edirne relatively neglect the significance of the towns between them, it is hoped that this study will shed light on the history of the region. In this work, effects of being located between the two capitals of the Ottoman Empire and on the main artery to the West on urbanization of settlements are emphasized along with construction motives and patronage. After presenting the history of the region before the arrival of the Ottomans briefly, the use of the road during the Ottoman period, the change of routes, stopover points, infrastructural works, and safety measures to ensure the functionality of the road are examined. The roles these towns had on the provision of travelers, the provisioning of city of Istanbul, the Ottoman court, and the army are explored alongside the urban networks they formed. In remaining chapters, architectural and urban histories of the settlements, each of which formed a stopover point, are studied from following the route from Istanbul to Edirne respectively. In the light of the information presented, it is possible to divide the construction of infrastructure and public buildings periods into three main periods, which roughly correspond to the reign of Mehmed II, the reigns of Süleyman I and Selim II, and the 17th century. Consequently, it is seen that the road and the towns were of essential importance for the Empire, grew tremendously and retained their importance until 1703, when the palace made a definitive return to Istanbul from Edirne after a 50 year period when it was mainly located in the Thracian capital.