Mülteci Hukuku bağlamında denizden gelenler ve Avrupa Birliği uygulaması
Sea arrivals in the context of Refugee Law and European Union practice
- Tez No: 815329
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Denizden gelen sığınmacıların korunması başta uluslararası mülteci hukuku ve uluslararası deniz hukuku olmak üzere pek çok uluslararası hukuk kuralının yöneldiği bir konudur. Çalışmamızda öncelikle genel ilkeleri ile uluslararası mülteci hukukuna değinilmiştir. Daha sonra denizden gelen sığınmacılara karşı hem kıyı devletinin hem bayrak devletinin arama ve kurtarma yükümlülüğü ve karaya çıkarma meselesi, devletin denizlerdeki yetki alanlarında bu kişilerle karşılaşmaları durumunda uygulanacak kurallar ve en son olarak da bunlar mülteci statüsünün verilmesi üzerinde durulmuştur. Avrupa Birliği üyesi devletlerin ve genel olarak Avrupa Birliğinin, denizden gelen sığınmacılar konusunda yaptıkları düzenlemeleri ve uygulamaları genel göç ve sığınma politikaları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Avrupa Birliğinin genel sığınma politikasının yük paylaşımı odağının üçüncü devletlere kaymasının ve Frontex ile Akdeniz devletlerinin ortak uygulamalarında yaşanan sorunlar üzerinde durulmuştur. Akdeniz devletlerinin gerçekleştirdikleri geri itmeler ve bu politikaların sürdürülebilirliği AİHM kararlarından yararlanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protection of asylum seekers arriving by sea is a subject of many rules of International Law, particularly International Refugee Law and International Law of the Sea. In our study, firstly, International Refugee Law is mentioned with its general principles. Then, the search and rescue obligation of both the coastal state and the flag state towards asylum seekers arriving by sea and the issue of disembarkation, the rules to be applied in the event of encounters with these persons in the jurisdictional areas of the state at sea, and finally, the granting of refugee status were emphasised. The regulations and practices of the Member States of the European Union and the Union in general on asylum seekers arriving by sea were evaluated within the framework of general migration and asylum policies. The shift of the burden-sharing focus of the general asylum policy of the European Union to third states and the problems encountered in the joint practices of Frontex and the Mediterranean states were emphasised. The pushbacks they carried out and the sustainability of these policies were evaluated by making use of the ECtHR judgments.