Kahramanmaraş Merkez ilçenin beşeri ve iktisadi coğrafyası
Human and economic geography of Kahramanmaraş Central administrative district
  1. Tez No: 81536
  2. Yazar: MEHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET Çalışma alanı, Akdeniz Bölgesi, Adana Bölümü'nde yer alır. Kuzeyi ve batısı dağlık, güneyi ise ovalık alanlardan oluşur. İnsan yaşamı, yerleşme ve ekonomik faaliyetler bakımından uygun şartlar içeren çalışma alanı, M.Ö. 4000 yıllarında yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tarihi seyri içerisinde yoğun bir nüfus ve yerleşme merkezi olan çalışma alanı, bugün 118 köy, 13 kasaba ve 1 şehir yerleşmesinden oluşur. Bu yerleşmelerin 1997 yılı toplam nüfusu 440.196 kişidir. Nüfusun % 69'u şehirde, % 31 'i kırda yaşamaktadır. Kırdan şehire olan göç nedeniyle şehir nüfus oranı devamlı artmakta, kır nüfus oram ise azalmaktadır. Çalışma alanında, tarihi dönemlerden günümüze kadar taran ve hayvancılık en önemli geçim kaynağı olmuştur. Dağlık alanlarda hayvancılık yaygın iken, ova ve düzlük alanlarda taran ön plâna çıkar. Hayvancılık, daha ziyade mera hayvancılığı şeklinde yapılmaktadır. Bu nedenle küçükbaş hayvancılık yoğundur. Son yıllarda mera alanlarının azalması, küçükbaş hayvancılığın gerilemesine, ahır hayvancılığının gelişmesi ise büyükbaş hayvancılığın yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bununla beraber arıcılık ve balıkçılık konusunda önemli gelişmeler gözlenmektedir. Çalışma alanındaki Maraş ve Türkoğlu ovalarında tarla tarımı yapılmakta ve her türlü tarım ürünü yetiştirilmektedir. Depresyon ve yamaç arazilerinde daha çok kuru tarım, vadi içlerinde ise meyvecilik yapılır. Kahraman Maraş'ta el sanatlarına dayalı küçük endüstrinin tarihi çok eskidir. Modern endüstri ise 1970 yılında kurulmaya başlanmış, 1980 yılından sonra hızlı bir gelişme göstermiştir. Özellikle tekstil ve metal eşya endüstrisi alanında büyük gelişmeler olmuştur. Kahraman Maraş, bugün tekstil ve metal eşya endüstrisi alanlarında Türkiye'de önemli bir yere sahiptir. Kahraman Maraş, tarım ve endüstride gösterdiği gelişmeyi ticaret ve turizm gibi hizmet sektörlerinde gösterememiştir. Bu durum yörenin en büyük sorununu oluşturmaktadır. 297
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is in the Adana division of the Mediterranean Region. North and south of the study area are mountainous but the south way is plain. The study area has conformable economic and settlement conditions for people life. People began to settlement in this area from 4000 BC up to the present. This area has intensive population. There are 1 18 villages, 13 towns and 1 urban center in the area. These settlement's total population area 440.196 69 % of total population live in the cities and 3 1 % live on the rural area. In the study area, many people have migrated from rural area to the cities. In the area, agriculture and stockbreeding have a historical background. While stockbreeding is very widespread on the mountains of the area, on the plain agriculture is widespread. Pastoral activities are important. Sheep and goats are feeding in the area. In the recent years, stockbreeding is decreased because of decreasing pasture. A number of barn animals are increasing. However, beekeeping and fishing are other important activities in the area. Maraş and Türkoğlu plains, the study area, field farming is the most important economic activity. A lot of crops are produced. Dry farming is very important on the slope area and depressions of the study area. In the valleys, fruit production is also important. Also art productions are very important in Kahraman Maraş city. Modern industry began in 1970 and it growth in 1980s. There is a big development especially in textile and metal industry. Today, Kahraman Maraş is one of the most industry cities in Turkey. In Kahraman Maraş, trade and tourism did not growth as agriculture and industry. This situation is the biggest problem in the area. 298