Kayseri sanayinde küçük ve orta ölçekli işletmeler ve yurtdışına ihracatın geliştirilmesine yönelik bölgesel bir analiz
Small and medium sized industrial administrations in Kayseri industry and a regional analysis aimed to develop international exportation
- Tez No: 81535
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Çalışmanın temel amacı Kayseri' deki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin mevcut durumunu değerlendirmek ve ihracatlarını artırmak için öneri sunmaktır. Çalışmanın ilk bölümü KOBİ literatürüne dayalı olarak yapılmış olup bu bölümde, KOBİ anlayış ve uygulamaları incelenmiştir. İkinci bölümde, ihracatın önemi, ihracat pazarlama literatürü ve ihracatın geliştirilmesine ilişkin dış ticaret modeli politikaları yer almıştır. Üçüncü bölümde, imalat sanayi işletmelerinin mevcut ekonomik yapıları, sorunları, ihracat potansiyelleri ve ihracat darboğazları gibi konular belirlenmiştir. Dördüncü bölümde ise, daha önceki bölümlerde ele alman konular çerçevesinde saha araştırması yapılmıştır. Saha araştırması da anket uygulama, mülakat yapma ve gözlem yöntemleriyle yapılmış olup elde edilen bulgulardan genel sonuçlar çıkartılmıştır. İhracatta karşılaşılan sorunların çözüm önerileri; ihracat pazarlaması ilkeleri doğrultusunda geliştirilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde ihracatı artırmak için genellikle dış ticaret modeli politikaları ile parasal teşviklerden oluşan politikalar geliştirilmiştir. Ancak, bölgede örgütlenme yetersizliği ihracatın istenilen düzeye ula|amasını engellemiştir. Bölgede ihracatın artırılmasına yönelik politikalar geliştirilirken geçici çözüm ve teşvikler ön plana çıkarılmış olup, ihracatın artmasını engelleyen faktörler göz ardı edilmiştir. Ayrıca, ulusal pazarlardaki faaliyetlere ağırlık verilmiş ve ihracatın geliştirilmesine yönelik stratejiler belirlenirken bir model çerçevesinde organize olunamamıştır. Bu nedenle, tüm bu çalışmaların sonunda ulaşılan nokta; bölge KOBİUerinin mevcut kaynaklarım, birikim ve deneyimlerini birleştirerek kendilerine belirli bir güç sağlayabilecek organizasyonu bir an önce oluşturmalarıdır. 231
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY The basic aim of the study is to examine the present situation of the small and medium sized industrial administrations and to develop the exports of them. The first chapter of the study was prepared on the literature of small and medium sized industrial administrations. In this chapter, the applications of these administrations were examined. In the second chapter, the literature of exports marketing and foreign trade model policies in developing export exists. In the third chapter, the present economical structures of the productive industrial administrations, their problems and export potential were mentioned. In the forth chapter, through the frame of the previous chapters, area research was made. The area research has been done with the principles observation, interviewing and inquiring. The general results have been obtained from these findings. Suggestions on the problem occurring in the export were tried to be developed based on the principles of the export marketing. In order to increase the export in our country, the policies, which are usually foreign trade models and monetary inclement were developed. Unfortunately, the export rate of the region could not reach the desired level. Temporary solutions and incitement were regarded and the factors preventing the increase of the exports were disregarded while developing policies to increase the export. Also, the activities in national market were given importance and as developing the strategies increasing the export, no organisation was established. Therefore, small and medium sized industrial administrations of the region should combine their resources, knowledge and experiences to establish an organisation, which can give them a specific power. 232