Bir yöntem olarak yaratıcı dramanın oyunculuk çalışmalarında kullanılması ve Nora bir bebek evi oyunu üzerinden incelenmesi
Using creative drama as a method in acting exercises and reviewing based on Nora: A doll's house
  1. Tez No: 815373
  2. Yazar: YASEMİN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında yaratıcı dramanın bir yöntem olarak oyunculuk çalışmalarında kullanılması Henrik Ibsen'nin“Nora Bir Bebek Evi”adlı eseri üzerinden ele alınmıştır. Öncelikle, tiyatro çalışmalarında yer alan öncü oyunculuk yaklaşımlarından bahsedilmiş, takibinde yaratıcı drama ve yaratıcı drama ile ilgili kavramlar açıklanarak yaratıcı dramanın oyunculuk çalışmalarında bir yöntem olarak ne şekilde kullanılabileceğine, tiyatro ile yaratıcı drama ilişkisine değinilmiş ve son olarak oyunculuk çalışmalarında yaratıcı dramanın kullanımını örneklendirmek amacıyla Nora Bir Bebek Evi oyunu üzerinden kurgulanmış atölye çalışmaları hazırlanarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of creative drama as a method in acting exercises has been discussed through Henrik Ibsen's play“A Doll's House”. First of all, the pioneering acting approaches that are widely used in the theater have been mentioned, and then creative drama and the concepts related to creative drama have been explained and how creative drama could be used in acting exercises; the relationship between theater and creative drama have been mentioned, and finally, in order to exemplify the use of creative drama in acting exercises, workshops based on the play“A Doll's House”have been prepared and practiced.