İçişleri Bakanlığı merkez örgütü analizi
An analyse on the central organization of Ministry of interior
  1. Tez No: 81541
  2. Yazar: MEHMET İLKER HAKTANKAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Merkez Örgütü Analizi adlı bu çalışmayla; 1. Bakanlık örgüt yapısını, görev ve yetkilerini içeren bir el kitabı hazırlamak, 2. Etkin hizmet sunumunu güçleştiren nedenleri belirleyerek bunlar için öneriler getirmek şeklinde özetlenebilecek iki amaç güdülmüştür. Bakanlık örgütünün, hem görevler hem çalışanlar ve hem de örgüt bakımından çok genişlemiş olması nedeniyle, tüm yönleriyle incelenmesi mümkün olmamış, Bakanlık taşra örgütü ve bağlı kuruluşlar kapsam dışı bırakılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde genel olarak İçişleri Bakanlığının tarihçesi; 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin İlanına Kadarki Dönem ve Cumhuriyetin İlanından sonraki Dönem olmak üzere iki başlık altında incelenmişken ikinci bölümde Bakanlık Merkez Örgütü; Bakanlık Makamı, Ana Hizmet Birimleri, Danışma ve Denetim Birimleri ile Yardımcı Birimler olmak üzere dört başlık altında incelenmiş son bölümde ise önerilerin getirildiği bir değerlendirmeye yer verilmiştir. Çalışmayla İçişleri Bakanlığının; Denetim, Eğitim ve APK birimlerinden oluşan üçlü sac ayağı üzerinde temellenecek ve kurumsal reform yöntemine dayalı bir yeniden düzenleme çalışmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. 248
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this study called“An Analyse On The Central Organization Of The Ministry Of Interior Of Turkish Republic”, two targets; 1. To present a hand-book about the organizational structure, duties and authoritative power of the Ministry, 2. To offer solutions by determining the causes which hamper offering effective service were aimed at. Analysing the central organization of the ministry with all respects could not be possible because the Ministry has expanded both in duties and staff and also in organization that is why the provincial organizations and the attached organizations were neglected. This study consists of three parts. In the first part; the general history of the Ministry of Interior was dealt with under two titles: a. Until the period of 29 October 1929, b. On going period from 29 October 1929. In the second part; the central organization of the Ministry was dealt with under four titles: a. Ministerial Office, b. Main Service Departments, c. Advisor and Inspector Departments, d. Assistant Departments. In the last part; an evaluation including the offered solutions was given place.“The need of a reform study for the Ministry”following the method of organizational reform which will be based on Education, Inspection and Research Departments is the conclusion reached at the end of this study. 249