Merkezi yönetimle yerel yönetimler arasındaki görev ve kaynak bölüşümü (Akçal denkleştirme)
Intergovernmental fiscal relations
- Tez No: 81543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Merkezi ve yerel yönetimler arasındaki ilişkileri yeniden gözden geçirmeye karar vermesi gereken Türkiye, hiç şüphesiz pekçok seçeneği gözönüne almalıdır.Bunlar, idareler arasında iyi tanımlanmamış ve oldukça muğlak bir görüntü veren rol ve ilişkilerde muhtemelen bir değişikliğe ihtiyaç gösterecektir. 1982 Anayasası'nın Mahalli İdareler başlıklı, bu idarelerle ilgili anayasal esasları belirleyen 127. maddesinin incelenmesinden çıkan sonuçlan şöyle özetleyebiliriz: - Türkiye'de mahalli idare teriminin kapsamına giren kuruluşlar, il özel idareleri, belediyeler ve köylerdir. - Mahalli idareler, merkezi idare ile olan bağ ve ilişkilerinde-idari vesayetin getirdiği sınırlamalar dışmda - esas itibariyle idari ve mali özerklikten yararlanacaklardır. - Mahalli idarelerin asli görevi, kendi sınırlan içindeki halkın müşterek mahalli ihtiyaçlarını karşılamaktır.Bunun için de, Anayasa' da bu kuruluşların özel gelir kaynaklarına, dolayısıyla ayn bir bütçeye ve hizmetleri yürütecek kendi personeline ve örgüte sahip olmalan öngörülmektedir. - Mahalli idarelere, görevleri ile orantılı gelir kaynaklan sağlamak da bir anayasal zorunluluktur. Yeni örgütlenmede ne yerel yönetimlere, nitelikleri gereği yapamayacaklan görevler verilmeli, ne de yerel yönetimler bu tür görevleri üstlenmeye kalkmalıdır. Yapılması gereken şey, sorunu paryatiflerle çözmek yerine, radikal önlemler üzerinde durmaktır.Bunun için önce yerel yönetim birimlerinin türlerini ve faaliyet alanlarını günün koşullarına uygun bir biçimde yemden saptamak gerekir.İkinci aşamada, bu idarelerin görevlerim belirlemek hususu yer alır. Üçüncü ve son aşamada ise, bu görevlerin gerçekleştirilebilmesine yetecek gelir kaynaklarının sağlanması sorunu ile karşılaşılır. Bu aşamalardan ilki, kamu yönetimi disiplini; son ikisi ise kamu maliyesi bilimi içinde yer alır. Sonuçta ortaya çıkacak alternatif çözümler arasında seçim yapmak ve bunların gerçekleştirilmesine ilişkin yöntemleri belirlemek ise bir siyasal tercih sorunudur. oo
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Should Turkey decide to rethink the relations between central and local governments, it no doubt must consider a number of options. They are likely to require a change in what to the outside appear to be rather loose and poorly defined roles of and relations between governments. Now, we can summarise the main features of article 127 of the Constitution which determines the fundamental principles regarding local governments. - The concept of local government encompasses three kinds of local authorities in Turkey: Special Provincial Administrations, Municipalities and Village Administrations. - Local goverments enjoy an administrative and financial autonomy in principle in their relationship with the central government, except for the restrictions put upon them through the administrative tutelage powers of the center. - The basic task of local governments is to meet the local and common service needs of people living within their boundaries. Therefore the Constitution provides that they should have their special source of revenues, consequently an independent budget, a staff qualified to perform these services and an organisational set up. - It is also constitutional rule to provide sources of revenue to local government in proportion to their functions. Duties assigned to local administrations and their fiscal structures should be chosen with no unfounded expectations about their political and economic capabilities. What has to be done is to think about radical solutions, instead of contending with palliatives.In order to do this, it is first necessary to determine the kinds and activity areas of local goverments units in accordance with the conditions of our time. At the second stage, functions of each administration have to be designated.At the third and final stage, the provision of the sources of revenue sufficient for the performans of these functions have to be found. The first stage falls within the discipline of public administration and the remaining two with public finance, (public economy) To make a choise among various alternatives to be identified and to define the alternative solutions will certainly be a political choise. 01