Türkiye'de belediyelerin mali yapıları ve 1980 sonrası değişim
Financial structures of the municipalities in Turkey and transformation after 1980
  1. Tez No: 81542
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Belediyelerin mali yapıları konusu, ülkemizde ilk belediye teşkilatının kurulduğu 1854 yılından günümüze kadar süregelen ve ülke gündemini her zaman meşgul eden önemli bir konu olmuştur. Belediyelerimizin mali yapıları, merkezi hükümetlerin yerel yönetim politikalarına paralel olarak, özellikle 1850'lerde çok partili hayata geçilmesinden sonra, sürekli farklılıklar göstermiş, bazı dönemlerde olumlu gelişmeler sağlanmışsa da, sonuçta sorun olmaya devam etmiştir. Belediyelerimizin mali yapılarının temel özelliği, özkaynakların yetersiz oluşu ve belediyelerin her zaman merkezi yönetime büyük ölçüde bağımlı olmalarıdır. Bütün Dünya'da olduğu gibi, ülkemizde de özellikle 1980'li yılların başlangıcından itibaren, yönetim anlayışlarında ve uygulamalarında önemli değişiklikler yaşanmaktadır. Bütün Dünya'ya hakim olan küreselleşme, yerelleşme ve liberalleşme rüzgarları, uzun yıllar katı bir merkeziyetçilik ve planlı ekonomiyle yönetilmiş olan ülkemizde de, yerel yönetimlerin daha güçlü, maddi olarak da daha bağımsız olması anlayışının giderek yerleşmesine neden olmuştur. Belediyelerimizin mali yapılarında, özellikle 1980 sonrası dönemde radikal değişiklikler yaşanmaya başlamıştır. Belediyelerimiz doğrudan üretim yapmak yerine, özelleştirme, yap - işlet - devret gibi yöntemlerle, hizmet dağıtımını organize etme yolunu benimsemişlerdir. Öte yandan; Dış Dünya ile olan ilişkiler büyük boyutlara ulaşmış, dış kaynaklı krediler, belediyelerimizin en önemli finansman kaynağı durumuna gelmiştir. Belediyelerimizin görev, yetki ve mali yapılarında önemli değişiklikler içeren yeniden düzenleme çalışmaları günümüzde de bütün yoğunluğu ile devam etmektedir. Görünen odur ki, önümüzdeki dönem daha özerk ve güçlü mali kaynaklara sahip belediyelerimizin, yönetime daha çok katıldığı ve söz sahibi olduğu, katılımcı demokrasinin, toplumun en alt kesimlerine kadar yayıldığı ve belediyelerin birçok hizmetin uygulayıcısı konumunda oldukları yeni bir dönem olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The matter of financial structure of Municipalities has always been an important point on agenda from time first municipal organisation established in 1854. Financial structure of municipalities varied depending on the local Government policies of Central Government, especially in 1950s. Although some development achieved in different times, the discussion has always been prolonged. The main characteristic of financial structure of municipalities is their inadequency of having own resources and large dependency for Central Government. As all over the world, in Turkey there has been an important change in the understanding and application of Government, especially after the beginning of 1980s. The wave of liberalisation, localisation and Globalisation which is dominant all over the world, has caused to the understanding that in Turkey where centralism and planned economy were in power, local government should be more powerful and outhonemious After 1980s it has been experienced a profound change in the financial structure of municipalities. Instead of producing good and services, municipalities adopted the method of organising services, such as privatisation and built - operate - transfer. On the other hand, the relations with foreign markets reached to the so high level that foreign credits constituted an important part of financial resource. The efforts to pass the legislation which includes important changes in the power, duties and financial structure of municipalities is keeping it's speed. It's not difficult to forecast that municipalities having more autonomy and financial resources will play more important role in the government of the country producing more services to the society, and participatory democracy will prolify to the very basic of the society.