Gıda sektöründe yenilikçiliğin rekabet üzerine etkisi: Yumurta üretimi üzerine bir inceleme
The effect of innovation on competition in the food industry: Research on egg production
- Tez No: 815453
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde dünya ekonomisi, küreselleşme süreciyle birlikte giderek daha rekabetçi hale gelmektedir. Bu rekabet koşullarında ülkelerin ekonomik kalkınması için gıda sektörü önemli bir role sahiptir. Türkiye ekonomisinde de gıda sektörü büyük bir öneme sahiptir. Ancak, gıda sektörünün farklı aşamalarında artan yoğunlaşma ve uluslararası firmaların rekabetçi baskılarıyla karşılaşmaktadır. Gıda sektöründe başarılı olmak ve rekabetçi kalabilmek için işletmelerin satışlarını artırmanın yanı sıra maliyetleri düşürerek ve verimliliği artırarak politikalar uygulamaları gerekmektedir. Bu politikalar, üreticiden son tüketicilere kadar tüm aşamalarda gerçekleştirilmelidir. Bunun yanı sıra, gıda sektöründe araştırma-geliştirme faaliyetleri ve yenilik yapmak da önemlidir. Bu sayede işletmeler, müşteri taleplerine uygun ürünler sunarak, müşteri memnuniyetini sağlayabilmektedir. Gıda sektöründe öne çıkan önemli ürünlerden biri, ucuz ve besin değeri yüksek olan yumurta ve yumurta ürünleridir. Yumurta üretimi, ülke ekonomisi için önemli bir yere sahip olup üretimi kolaylıkla yapılabilmektedir. Yumurta ve yumurta ürünleri, hazır gıda sektörü ve ev dışı tüketim endüstrisi gibi alanlarda da önemli bir girdi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki yumurta sektöründe yenilik ve rekabetin nasıl etkileşime girdiğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, yumurta sektöründe faaliyet gösteren firmaları inceleyerek, sektördeki yenilikçi uygulamaları ve bunların rekabet üzerindeki etkilerini araştırılmıştır. Ek olarak yapılan çalışmada orijinal verilere ulaşmak için bu alandaki gelişmelerle ilgili bilgisi olan yumurta sektörü yetkilileriyle görüşülmüş ve bu şekilde araştırmanın bulguları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the world economy is becoming more and more competitive with the globalization process. In these competitive conditions, the food sector has an important role for the economic development of countries. The Turkish economy also attaches great importance to the food sector. However, it is facing increasing concentration and competitive pressures from international firms at different stages of the food industry. In order to be successful and remain competitive in the food industry, businesses need to implement policies by reducing costs and increasing efficiency, as well as increasing their sales. These policies should be implemented at all stages from the producer to the end consumers. In addition, research and development activities and innovation in the food sector are also important. In this way, businesses can increase customer satisfaction by offering products that meet customer demands. One of the important products in the food industry is eggs and egg products, which are cheap and have high nutritional value. Egg production has an important place for the country's economy and can be produced easily. Eggs and egg products are also considered an important input in areas such as the ready-to-eat food industry and the out-of-home consumption industry. This study seeks to explore the dynamic relationship between innovation and competition within the egg industry in Turkey. For this purpose, by examining the companies operating in the egg sector, innovative applications in the sector and their effects on competition were investigated. In addition, in order to reach the original data in the study, the egg sector officials who have knowledge about the developments in this field were interviewed and the findings of the research were revealed in this way.