Periferik damar yolu açılması sırasında kullanılan müzikli oyuncağın çocukların ağrısı, korkusu ve ebeveynlerinin memnuniyetine etkisi
Effect of a musical toy used during peripheral venous access on children's pain and fear and parental satisfaction
  1. Tez No: 815457
  2. Yazar: SENA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KÜÇÜK ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma, 3-6 yaş çocuklarda periferik damar yolu açma işlemi sırasında müzikli oyuncağın (ksilofon) çocuğun ağrısı, korkusu ve ebeveyn memnuniyetine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Ocak 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında Durağan Şehit Hakan Tanrıkulu Devlet Hastanesi Çocuk Servisi'ne yatışı yapılan ve periferik damar yolu açılan, vaka seçim kriterlerine uyan 3-6 yaş 70 çocuk (kontrol:35, deney:35) ve ebeveyni oluşturdu. Verilerin toplanmasında Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), Çocukların Duygusal Göstergesi Ölçeği (ÇDGÖ), QUCHER Fotografik ve Sayısal Derecelendirme Formu (QUCHER) ve Hemşire-Hasta İş birliği Düzeyi ve Ebeveyn Memnuniyet Formu (HHİ-HEMF) kullanıldı. Deney grubunda bulunan çocuklar, ebeveyni ile birlikte müzikli oyuncak (ksilofon) ile oynarken periferik damar yolu açma işlemi uygulandı. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler,“Pearson-χ2”çapraz tabloları, iki bağımlı grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Wilcoxon”test; iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında“Mann-Whitney U”test yöntemleri kullanılarak analiz edildi. Tüm hesaplamalarda ve yorumlamalarda istatistik önem düzeyi p0.05). Deney grubunun son test ÇDGÖ puan ortalaması 9.40±3.04, kontrol grubunun 12.54±5.68'dir. Deney grubunda yer alan çocukların ÇDGÖ puan ortalaması kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research was completed with the aim of determining the effect of a musical toy (xylophone) on pain and fear in children and parent satisfaction during peripheral venous access in children aged 3-6 years old. Material and Method: This research was completed as a randomized, controlled experimental study. The sample for the research comprised 70 children (control: 35, experiment: 35) aged 3-6 years their parents abiding by case selection criteria with peripheral venous access who were admitted to Durağan Şehit Hakan Tanrıkulu State Hospital Pediatric ward from January 2022 to December 2022. Collection of data used the Child and Parent Descriptive Information Form, Child Fear Scale (CFS), Children's Emotional Manifestation Scale (CEMS), QUCHER photographic and numerical evaluation form, and Nurse-Patient Cooperation Level and Parental Satisfaction Form (NPCL-PSF). Children in the experiment group had peripheral venous access opened while playing with a musical toy (xylophone) with their parent. Data in the research were analyzed with descriptive statistics, Pearson-χ2 cross tables, Wilcoxon test to compare measurement values in two dependent groups and Mann-Whitney U test to compare two independent groups. For all calculations and interpretations, statistical significance level was taken as p0.05). The mean CEMS scores were 9.40±3.04 in the experiment group and 12.54±5.68 in the control group. The mean CEMS score for children in the experiment group was found to be statistically significantly lower than in the control group (p0.05).