Financial markets and boom-bust cycles in Turkey
Türkiye'de finansal piyasalar ve yükseliş-düşüş döngüleri
  1. Tez No: 815458
  2. Yazar: MUSTAFA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AARON TORNELL, PROF. DR. ARNOLD C. HARBERGER, PROF. DR. ARİEL BURNSTEİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California Los Angeles
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişmekte olan ülkelerdeki son finansal krizler, sermaye akışlarında keskin düşüşler, yani ani durmalar ve buna eşlik eden büyük çıktı düşüşleri sergilemiştir. Çeşitli modeller bu iki olguyu niceliksel olarak ilişkilendirmeye çalışmıştır. Ani duruşlar niceliksel olarak büyük çıktı düşüşleri yaratamayacağından, bu modeller çok az destekleyici kanıtı olan başka sürtünmeler ortaya koymaktadır. Bu makalede, iki sürtünme tarafından oluşturulan bir güçlendirme mekanizmasının olduğu iki sektörlü bir model sunuyoruz: borçlanma kısıtlamaları ve ticarete konu olmayan sektörde para birimi uyumsuzluğu. Bu çarpıklıkların varlığını desteklemek için Türkiye için bir mikro veri seti oluşturuyor ve ekonominin hem ticarete konu olmayan hem de ticarete konu olan sektörlerinin borçlanma kısıtına sahip olduğunu ve ticarete konu olmayan sektörlerin yatırımlarının iç fonlarına daha duyarlı olduğunu gösteriyoruz. Ayrıca, ticarete konu olmayan sektörde büyük bir para birimi uyumsuzluğu olduğunu belgeliyoruz. Cari işlemler hesabında bir tersine dönüş olduğunda, yerli para değer kaybetmekte ve bu da firmaların net değerini azaltmaktadır. Para birimi uyumsuzluğu ile birlikte, bu durum firmalar için net değerlerinin azaldığı ve borç yüklerinin arttığı bilanço sorunları yaratır. Net değerlerinin kısıtlı olduğu düşünüldüğünde, firmaların yatırım ve çıktıları sonuç olarak düşecektir. Ayarlamaların çoğu ticarete konu olmayan sektörlerde gerçekleşmekte ve bu da sektörel asimetrilere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent financial crises in developing countries have exhibited sharp falls in capital flows, i.e. sudden stops and accompanying large output drops. Several models have tried to connect these two facts quantitatively. Since sudden stops cannot generate large output drops quantitatively, these models introduce other frictions that have little supporting evidence. In this paper, we present a two-sector model where there is an amplification mechanism generated by two frictions: borrowing constraints; and currency mismatch in non-tradable sector. To support the existence of these distortions we construct a micro dataset for Turkey, and show that both non-tradable and tradable sectors of the economy are borrowing constrained with non-tradable sector's investment being more responsive to their internal funds. Furthermore, we document that there is a sizable currency mismatch in the non-tradable sector. When there is a reversal in the current account, the domestic currency depreciates which decreases the net worth of the firms. Accompanied with a currency mismatch, this creates balance-sheet problems for firms where their net worth shrinks and their debt burden swells up. Given that they are constrained by their net worth, firms' investment and output will plummet as consequence. Most of the adjustment takes place in non-tradable sector leading to sectoral asymmetries.