Akut karın nedeniyle ameliyat edilen olgularda abdominal hipertansiyon sıklığının saptanması ve postoperatif sonuçlar üzerine etkileri
Detection of the frequency of abdominal hypertension in causes of acute abdomen and its effects on postoperative results
- Tez No: 815462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT KAAN GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İntraabdominal Hipertansiyon (İAH), yoğun bakım ünitelerinde sık karşılaşılan, mortaliteyi ve morbiditeyi arttıran önemli bir faktördür. Bazı durumlarda İAH klinik olarak gözden kaçabilmekte ve intraabdominal basınç (İAB) ölçümü ihmal edilebilmektedir. Literatürdeki çalışmalar göz önüne alındığında abdominal hipertansiyonun postoperatif dönemdeki sıklığı ve etkilerine yönelik kesinleşmiş fikir birliği yoktur. Bu çalışmada akut karın nedeniyle ameliyat edilen, sonrasında yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan hastalarda İAH insidansını, buna bağlı gelişebilecek morbidite ve mortalite oranları ile risk faktörlerini belirlemek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Intra-abdominal hypertension (IAH) is a significant factor frequently encountered in intensive care units, contributing to increased mortality and morbidity. In some cases, clinical detection of IAH may be overlooked, and intra-abdominal pressure (IAP) measurement could be neglected. There is no definitive consensus on the frequency and effects of abdominal hypertension during the postoperative period based on the literature. This study aims to determine the incidence of IAH, related morbidity and mortality rates, and risk factors in patients admitted to the intensive care unit (ICU) following acute abdominal surgery.