Ziraat Katılım Bankası'nın sosyal medyada verdiği reklamların güvenilirliğinin marka değeri, marka aşkı ve marka güveni üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the reliability of Ziraat Katılım Bank's advertisements on social media on brand value, brand love and brand trust
  1. Tez No: 815469
  2. Yazar: SALİH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Reklamcılık, Banking, Economics, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın temel amacı, Ziraat Katılım Bankası'nın sosyal medyada verdiği reklamların güvenilirliğinin marka değeri, marka aşkı ve marka güveni üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın evrenini Ziraat Katılım Bankası'nın sosyal medya reklamları ile karşılaşanlar oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemine, kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılmıştır. Çalışmada sosyal medya reklamlarının güvenilirliğinin marka güvenini, marka aşkını ve marka değerini nasıl etkilediğini tespit edebilmek amacıyla, marka güvenine, marka değerine ve marka aşkına yönelik beşli Likert ölçeği şeklinde meydana getirilmiştir. Çalışmanın değişkenleri göz önüne alınarak, literatürdeki ölçeklerden faydalanılmıştır. Veriler çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümü için 251 yetişkinden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sosyal medya reklamlarına güvenin marka değeri üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı görülmüştür. Sosyal medya reklamlarına güvenin marka aşkı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Benzer şekilde sosyal medya reklamlarına güvenin marka güveni üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Marka aşkının marka değeri üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Ancak marka güveninin marka değeri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the effect of the credibility of the advertisements given by Ziraat Participation Bank on social media on brand equity, brand love and brand trust. The universe of this study consisted of those who encountered Ziraat Participation Bank's social media advertisements. The sample of the study was reached by snowball sampling method. In the study, in order to determine how the reliability of social media advertisements affects brand trust, brand love and brand equity, a five-point Likert scale for brand trust, brand equity and brand love was created. Considering the variables of the study, the scales in the literature were used. Data were collected through an online survey. For the research part of the study, data were collected from 251 adults. The obtained data were analyzed by structural equation modeling. As a result of the research, it was seen that trust in social media ads did not have a significant effect on brand value. It has been understood that trust in social media advertisements has a positive and significant effect on brand love. Similarly, it has been understood that trust in social media ads has a positive and significant effect on brand trust. It has been understood that brand love has a positive and significant effect on brand equity. However, it was observed that brand trust did not have a significant effect on brand value.