The antecedents of e-loyalty in the fashion e-commerce industry in Saudi Arabia
  1. Tez No: 815485
  2. Yazar: FATIMA RAHMANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suudi tüketicilerin e-sadakatini etkileyen faktörleri incelemek ve bu bilgilerin e-ticaret yöneticilerine müşteri sadakatini maksimize etmek için çabalarını yeniden yönlendirmelerine yardımcı olmak, böylece müşteri tutma oranlarını ve uzun vadeli karlılığı artırmalarına katkı sağlamaktır. Ayrıca, müşteri hizmetleri, web sitesi tasarımı, güvenilirlik ve güvenlik faktörlerinin Suudi Arabistan tüketicilerinin e-sadakati üzerindeki etkisini anlama açısından da literatüre katkıda bulunmaktadır. Araştırma modelini test etmek ve araştırma hedeflerine ulaşmak için, Suudi Arabistan'daki moda online mağazalarının kullanıcıları arasında çevrimiçi bir anket dağıtılmıştır. Oluşturulan anket toplamda 31 soru içermekte olup, çoktan seçmeli sorulardan ölçekli sorulara kadar değişen bir yelpazede yer almaktadır. Sorular, çevrimiçi platform olan Google Forms aracılığıyla hazırlanmış ve yanıtlanmıştır. 330 yanıt toplanmış ve SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, Suudi Arabistan'da anketin yürütülmesini kolaylaştırmak için iki dil (İngilizce ve Arapça) kullanılmış ve dil engeli sorunları önlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, bağımsız değişkenlerin tümünün e-sadakatle önemli ve pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Moda endüstrisinde e-sadakat için en önemli faktörler olarak yerine getirme ve güvenilirlik belirlenmiştir. Ayrıca, e-hizmet kalitesinin bir bileşeni olan duyarlılık ile e-sadakat arasında doğrudan ve olumlu bir etkileşim olduğu keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors that influence e-loyalty of the Saudi consumers, which will be valuable to e-commerce managers in order to relocate their efforts to maximize customer loyalty, thus increasing retention rates and long-term profitability. Moreover, it also contributes to the literature in terms of developing our understanding of the influence of customer care, website design, reliability and security on the e-loyalty of the Saudi Arabian consumers. To test the research model and achieve the research objectives, an online questionnaire was distributed among users of fashion online stores in Saudi Arabia. The survey created contained a total of 31 questions, ranging from multiple choice questions to scale based questions. The questions were prepared and answered through the online platform, Google Forms. 330 responses were collected and analyzed using SPSS software. Moreover, to ease the conduction of the questionnaire in Saudi Arabia, two languages (English and Arabic) were used to avoid language barrier problems. The finding of this study shown all independent variables have significant and positive relationship with e-loyalty. Fulfillment and reliability were identified as the most significant factors in e-loyalty within the fashion industry. In addition, it was discovered that responsiveness, a component of the quality of the e-service, relates to e-loyalty and directly and favorably impacts it.