Farklı gübre uygulamalarının anasonda (Pimpinella anisum L.) verim ve kaliteye etkileri
Effects of different fertilizers on yield and quality of anise (Pimpinella anisum L.)
  1. Tez No: 815486
  2. Yazar: ALPER GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 2022 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlasında yapılmıştır. Eskişehir koşullarında kuru şartlarda pestisit uygulamasız olarak yetiştirilen anason bitkisinin morfolojik ve verim kriterlerine, kontrol uygulaması ile birlikte farklı organik ve inorganik gübrelerin (kompoze, solucan gübresi, yarasa gübresi, bakteri uygulaması, micro ve forceful ticari organik sıvı gübreleri) belirlenen karakterler üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yapılan çalışmada bitki boyu, şemsiyecik sayısı ve uçucu yağ oranı karakterlerinde istatistiki anlamda bir farklılık bulunmamıştır. Şemsiye sayısı, bitki başına tohum sayısı, dekara tohum verimi ve bin tane ağırlığında %5 düzeyinde istatistiki anlamda önemli bulunmuştur. En yüksek şemsiye sayısı (13,93 adet), bitki başına tohum verimi (1,17 g/bitki), dekara tohum verimi (46,8 kg/da) ve bin tane ağırlığı (3,43 g) micro organik sıvı gübresinden elde edilmiştir. En düşük şemsiye sayısı (8,76 adet) kompoze uygulamasından, en düşük bitki başına tohum verimi (0,47 g/bitki) ve en düşük dekara tohum verimi (19,07 kg/da) solucan gübresi uygulamasından, en düşük bin tane ağırlığı (2,77 g) ise kontrolden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022 at the research area of Eskişehir Osmangazi University, Agricultural Faculty. The study was carried out without the use of pesticides to examine the effects of different organic and inorganic fertilizers (compound fertilizer, vermicompost, bat guano, bacterial application, micro and forceful commercial organic liquid fertilizers) on the morphological and yield criteria of anise plant grown under dry conditions in Eskişehir ecological conditions and to observe the effects on the determined characters. In the study, no statistical difference was found in plant height, number of umbellet and essential oil content. Number of umbels, number of seeds per plant, seed yield per decare and 1000 thousand seed weights were found to be statistically significant at 5% level. The highest number of umbels (13.93), seed yield per plant (1.17 g/plant), seed yield per decare (46.8 kg/da) and 1000 thousand seed weights (3.43 g) were obtained from micro treatment. The lowest number of umbels (8.76) was obtained from the compound fertilizer treatment, the lowest seed yield per plant (0.47 g/plant) and the lowest seed yield per decare (19.07 kg/da) were obtained from the vermicompost treatment and 1000 thousand seed weights (2.77 g) was obtained from the control.